Polska

PiS chce zarabiać na dobroczynności Polaków. Wprowadzi podatek od zbiórek internetowych

Grzegorz Ułan
PiS chce zarabiać na dobroczynności Polaków. Wprowadzi podatek od zbiórek internetowych
11

Polacy słynną ze swojej dobroczynności, pokazują ją nie tylko kwoty zbierane co roku na WOŚP, ale niemal przy każdej internetowej zbiórce pieniędzy dla potrzebujących i chorych osób na zrzutka.pl czy innych tego typu serwisach.

W zeszłym tygodniu Sejm przyjął nowelę ustawy deregulacyjnej, która obejmuje też przepisy związane z podatkiem od spadków i darowizn. Ustawa trafiła teraz do Senatu, obawiam się więc, że nawet jak wróci i tak przejdzie ponownie w Sejmie, już ostatecznie.

Ustawa ta może uderzyć w popularne zbiórki internetowe, na stronach zrzutka.pl możemy przeczytać, jak według obecnych przepisów wyglądają sprawy podatkowe w przypadku darowizn od osób fizycznych:

10 października 2022 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz. U. 2022 poz. 2084). Na tej podstawie wzrosły kwoty zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Od 13 października 2022 r. wynoszą one odpowiednio:

  • 10 434 zł dla I grupy podatkowej (zaliczamy tu małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów)
  • 7 878 zł dla II grupy podatkowej (zaliczamy tu zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych)
  • 5 308 zł dla III grupy podatkowej (zaliczamy tu pozostałe osoby).

Tak więc w przypadku zbiórek internetowych, należy opłacić podatek tylko w przypadku pojedynczych wpłat przekraczających kwotę 5 308 zł. Zwykle takie wpłaty nie przekraczają średnio 100 zł, więc obowiązek podatkowy nie zachodzi.

Dla organizatorów zbiórek internetowych oznacza to, że mogą przyjmować większe wpłaty, bez konieczności odprowadzania od nich podatku. Od 13 października 2022 r. niespokrewniony darczyńca może wpłacić na zbiórkę aż 5 308 zł w ciągu 5 lat, nie narażając organizatora na konieczność odprowadzenia podatku.

Jak ma być po nowemu? Od 1 lipca 2023 roku wzrosną wprawdzie kwoty wolne od podatku dla darowizn od jednej osoby dla I, II i III grupy do odpowiednio 36 120 zł, 27 090 zł i 18 060 zł, ale jednocześnie pojawiły się limity dla wpłat od wielu osób - do 108 360 zł: I grupa podatkowa, 81 270 zł: II grupa podatkowa i 54 180 zł: III grupa podatkowa.

Oznacza to, że obdarowani na takich zbiórkach kwotą przekraczającą 54 180 zł, będą musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn, sięgający nawet 20%.

Źródło: GazetaPrawna.pl
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news