Social Media

Nadmiar Facebooka izoluje społecznie. Zobacz, gdzie jest granica

Marcin Hołowacz
Nadmiar Facebooka izoluje społecznie. Zobacz, gdzie jest granica
9

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez pracowników naukowych Uniwersytetu Pittsburskiego: im więcej młodzi ludzie korzystają z mediów społecznościowych, tym większe szanse na ich poczucie społecznej izolacji.

Możliwe, że młodzi ludzie, którzy czuli się odizolowani od społeczeństwa, skierowali się w stronę mediów społecznościowych. Albo możliwe jest to, że właśnie korzystanie z mediów społecznościowych w jakiś sposób stało się przyczyną odczuwania wzmożonej izolacji – stwierdziła Elizabeth Miller, autor przeprowadzonych badań społecznych oraz profesor na Uniwersytecie Pittsburskim.

Badacze zankietowali 1787 obywateli Stanów Zjednoczonych w przedziale wiekowym 19 – 32 lat. Pytania dotyczyły zakresu w jakim korzystają z 11 popularnych mediów społecznościowych (Facebook, YouTube, Twitter, Google+, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine, Linkedin). Dwie podstawowe kategorie pytań, to ilość czasu przeznaczana na media społecznościowe oraz częstotliwość ich odwiedzania.

Wyniki badania

Wyniki wskazały, że osoby przeznaczające na Facebooka i podobne mu wytwory więcej niż 2 godziny dziennie, charakteryzowały się dwukrotnie wyższym poczuciem izolacji społecznej niż osoby, które spędzały w mediach społecznościowych nie więcej niż pół godziny dziennie. Z kolei patrząc na to samo zagadnienie pod kątem ilości odwiedzin, ci którzy decydowali się wejść na swoje ulubione portale ponad 58 razy w tygodniu, charakteryzowali się trzykrotnie większym prawdopodobieństwem odczuwania izolacji, od tych którzy robili to najwięcej 9 razy w tygodniu.

Brian A. Primack, dyrektor Pittsburskiego Centrum do Badań Mediów, Technologii oraz Zdrowia, uważa że to istotny temat:

Badania nad tym są istotne, ponieważ problemy ze zdrowiem psychicznym oraz izolacją osiągnęły rangę epidemii wśród młodych ludzi. Z natury jesteśmy istotami społecznymi, lecz współczesne życie ma tendencję aby nas od siebie odgradzać zamiast łączyć. Podczas kiedy może się wydawać, że media społecznościowe stwarzają możliwości do tego aby wypełniać tego typu lukę, uważam że wyniki przeprowadzonego przez nas badania sugerują, iż nie jest to rozwiązanie na które liczyliśmy.

Co było pierwsze?

Podstawowe pytanie na które należy odpowiedzieć zostało zadane przez Elizabeth Miller. Trudno jednoznacznie stwierdzić co było pierwsze: ludzie, którzy czują się odizolowani po prostu zaczynają więcej korzystać z Facebooka, czy jednak korzystanie z Facebooka spowodowało u nich poczucie izolacji, którego wcześniej nie doświadczali? Pewne wydaje się tylko jedno, mianowicie że media społecznościowe nie są lekarstwem na poczucie izolacji.

Teorie badaczy sprowadzają się do tego, że więcej czasu spędzonego przed ekranem jest równoznaczne z mniejszą ilością czasu przeznaczoną na faktyczne obcowanie z ludźmi, czego media społecznościowe nie mogą być substytutem. Być może samo oglądanie zdjęć z imprezy na której nie byliśmy sprawia, że nie zdając sobie z tego sprawy, odczuwamy się wykluczeni. Może sam fakt obserwowania życia innych ludzi powoduje presję na dorównanie ich osiągnięciom, a to przekłada się na doświadczanie negatywnych emocji? Tak naprawdę nikt nie ma jeszcze konkretnej teorii na ten temat, ale warto czasem przeprowadzać takie badania i trzymać rękę na pulsie.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu