E-commerce

Poczta Polska może wykurzyć InPost również z Allegro, przynajmniej jeśli chodzi o drobnicę

Grzegorz Ułan
Poczta Polska może wykurzyć InPost również z Allegro, przynajmniej jeśli chodzi o drobnicę
31

Od dziś InPost wprowadza w miejsce Allegro Polecony InPost, bliźniaczą usługę Allegro MiniPaczka InPost. Również dzisiaj dostaliśmy od Poczty Polskiej komunikat z informacją, że w ostatnim kwartale 2016 roku zanotowali 70% wzrost sprzedaży ich podobnej usługi Polecony eCommerce, w porównaniu z ostatnim kwartałem 2015.

To całkiem możliwe, w ostatnim kwartale 2016 roku nasiliły się narzekania sprzedawców z Allegro na nieterminowość doręczeń Allegro Polecony InPost. Prawdopodobnie część z nich mogła zacząć korzystać z tożsamej usługi Poczty Polskiej.

Obie usługi przeznaczone są dla sprzedawców na Allegro, którzy wysyłają do swoich klientów tzw. „drobnicę”, czyli artykuły z kategorii moda, kosmetyki czy małe zabawki. W obu usługach maksymalna waga wynosiła 1 kg.

Jak pisaliśmy na początku lutego, wraz z ogłoszeniem wprowadzenia od dziś Allegro MiniPaczka InPost, waga ta zwiększyła się do 2 kg w przypadku InPost, a suma wymiarów do 70 cm. Cena natomiast skoczyła do 5,85 zł netto. Z ostatniego komunikatu wynikało też, że pozostała też opcja darmowych zwrotów i 3-dniowy termin doręczenia.

Jednak odwiedziłem dziś strony InPostu i już nie wiem jaki będzie ten termin doręczenia. Na tej stronie podają 4 dni robocze od nadania.

Ale jak chcemy dowiedzieć się więcej, to już mamy 6 dni.

Prawdopodobnie więc zwiększyli dwukrotnie gwarantowany termin doręczenia do 6 dni.

Przejdźmy jednak już do Polecony eCommerce. Poczta Polska sprzedaje tę usługę w pakietach po 5, 10, 20 lub 30 sztuk, które dostarcza do sprzedawcy, wraz z opakowaniami w 2 dni po zapłacie.

Tak jak wspominałem mamy tu nadal maksymalną wagę 1 kg, mniejsze wymiary 56 cm, ale i mniejszą aktualnie cenę od InPostu - 4,40 zł za przesyłkę przy 3-dniowym terminie doręczenia, w przypadku wyboru pakietu 30 przesyłek.

Tak naprawdę w każdym pakiecie z 3-dniowym doręczeniem PP ma korzystniejszą cenę. Natomiast gorzej wypada w przypadku ubezpieczenia w cenie usługi, InPost ubezpiecza do 1000 zł, tutaj mamy 100 zł, no i daje lżejsze przesyłki, co może być często istotne dla sprzedawców.

Niemniej bez wątpienia to mocno konkurencyjna oferta w stosunku do InPostu, jeśli nie poprawi się terminowość doręczeń w następnych miesiącach, już pod nową nazwą Allegro MiniPaczka InPost, może się okazać niedługo, że i tę działkę przejmie od InPostu Poczta Polska. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, że korzystniejsze będzie dla sprzedawców na Allegro zaproponowanie klientom dopłacenie 18 groszy do usługi Poczty Polskiej (opcja priorytet) z gwarantowanym terminem doręczenia na dzień następny versus 6 dni w InPoscie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu