PlayStation

Gracze prosili o tę funkcję od premiery PlayStation 5. Na konsoli pojawi się wsparcie 1440p

Piotr Kurek
Gracze prosili o tę funkcję od premiery PlayStation 5. Na konsoli pojawi się wsparcie 1440p
3

Sony udostępniło najnowszą betę oprogramowania do PlayStation 5. A w niej pojawia się funkcja, o którą gracze prosili od premiery konsoli.

PlayStation 5 zazwyczaj podłączamy do telewizora. By czerpać wszystkie korzyści przez nią oferowane najlepiej wybrać ten oferujący rozdzielczości 4K. Ale konsolę podłączamy też do monitora, a te - gamingowe - często oferują "zaledwie" natywną rozdzielczość 1440p. A tej PS5 nie lubi - a przynajmniej nie lubiła. Sony potwierdziło właśnie, że konsola zyska wsparcie 1440p, co oznacza, że w gry renderowane w tej rozdzielczości, będzie można grać bez żadnych kompromisów na kompatybilnym monitorze.

W przypadku gier 4K skorzystać będzie można z funkcji ulepszonego antyaliasingu poprzez supersampling do 1440p. Funkcja zmiany rozdzielczości pojawia się w opcjach obrazu w nowej wersji beta oprogramowania PS5. Jest tylko jedna uwaga. VRR, które Sony udostępniło kilka miesięcy temu, nie będzie działało w tej rozdzielczości. Dynamiczna częstotliwość wyświetlania obrazu zarezerwowana jest wyłącznie dla 1080p i 4K.

Oprogramowanie PS5 z nową wersją beta. A w niej wsparcie dla rozdzielczości 1440p i kilka fajnych funkcji

Jednak wsparcie dla natywnej rozdzielczości 1440p to nie wszystko, co w nowej wersji oprogramowania PS5 przygotowało Sony. Aktualizacja wprowadzi usprawnienia i wygodniejsze zarządzanie biblioteką gier. To częściowa odpowiedź na jeszcze jeden, często podnoszony problem z interfejsem konsoli - brak folderów. Te wkrótce się pojawią - jednak nie tam, gdzie oczekują tego gracze. Zamiast na ekranie głównym, dostaniemy je w "zakładce" Biblioteka Gier. Każdy dostanie możliwość stworzenia 15 tzw. list gier, które ułatwią nam katalogowanie tego, co mamy kupione lub w co ostatnio graliśmy. W każdym z tych "katalogów" można umieść do 100 tytułów - bez względu na to czy są to wersje cyfrowe, na nośniku, czy udostępniane w chmurze. Krok ten może dawać nadzieję, że przy okazji następnej aktualizacji listy te będzie można umieszczać na ekranie głównym konsoli.

Wersja beta nowego oprogramowania PlayStation 5 zawiera również inne usprawnienia. To m.in. możliwość porównania dźwięku stereo z dźwiękiem przestrzennym wykorzystującym technologię Tempest. To także łatwiejszy dostęp do zakładki z aktywnościami w grach. Twórcy gier mogą tworzyć swoje gry na PS5 w taki sposób, aby można było przejść bezpośrednio do określonych misji, trybów, przygód i innych zadań bezpośrednio z centrum sterowania konsoli. Będzie też możliwość poproszenia o udostępnienie ekranu - to przyda się w sytuacji, gdy chcemy popatrzeć jak ktoś gra. W rozmowach tekstowych pojawi się możliwość wysyłania wiadomości głosowych oraz naklejek.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy aktualizacja, w stabilnej wersji, zostanie udostępniona dla wszystkich. Zanim skorzystamy z nowym możliwości może minąć zarówno kilka tygodni, jak i kilka miesięcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news