PlayStation

Najlepsza konsola do GTA VI? Jeszcze nie wyszła, ale PlayStation będzie gotowe na premierę gry

Piotr Kurek
Najlepsza konsola do GTA VI? Jeszcze nie wyszła, ale PlayStation będzie gotowe na premierę gry
0

Do premiery GTA VI jeszcze daleka droga, ale o grze mówi się coraz głośniej – także w kontekście wymagań sprzętowych. Obecna generacja konsol będzie miała spore problemy żeby poradzić sobie z tytułem. Pomóc w tym mają wersje Pro. PlayStation już nad tym pracuje.

To, że PlayStation 5 Pro powstaje nie powinno być większym zaskoczeniem. Pierwsze informacje o mocniejszym wariancie konsoli pojawiły się już w 2022 roku – niecałe dwa lata po premierze PS5. Rok temu do sieci trafiły przecieki wskazujące kierunek, w jakim podążają inżynierowie z Sony. Firma chce, by PlayStation 5 Pro na rynku zadebiutowało pod koniec tego roku - cztery lata po premierze pierwszej wersji konsoli. Mocniejsze podzespoły oznaczają lepszą grafikę. Redaktorzy Insider Gaming wskazywali wtedy, że jedną z kluczowych funkcji nowej PS5 ma być lepsze wykorzystanie ray-tracingu (technologia śledzenia promieni) w grach. Sugerować ma to m.in. wniosek patentowy jaki Sony Interactive Entertainment, jaki firma złożyła w 2022 r. Choć szybko informacje te zostały poddane w wątpliwość przez innego znanego insidera, wiele wskazuje na to, ze serwis miał rację.

PlayStation 5 Pro – znamy szczegóły nowej wersji konsoli

Teraz na światło dzienne wypłynęły dokumenty, które mają pochodzić bezpośrednio od PlayStation. Zaprezentowane w materiale udostępnionym na YouTube na kanale Moore's Law Is Dead, pokazują, że PS5 Pro będzie nieporównywalnie lepszym sprzętem niż jego podstawowa wersja. Z dokumentów ma wynikać, że PlayStation 5 Pro będzie prawdziwym przeskokiem jakościowym w porównaniu z podstawową PS5, która na rynku pojawiła się w 2020 r. i widać już, że z niektórymi tytułami zwyczajnie sobie nie radzi (choć to też kwestia optymalizacji gry). Co zaoferuje mocniejszy wariant?

  • Renderowanie o 45% szybsze niż w PS5
  • 2-3x ray-tracing (x4 w niektórych przypadkach)
  • 33,5 teraflopów
  • skalowania/antialiasing PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling)
  • Obsługa rozdzielczości do 8K
  • Niestandardowa architektura uczenia maszynowego
  • Akcelerator AI, obsługujący 300 TOPS 8-bitowych obliczeń / 67 TFLOPS 16-bitowych obliczeń

Informacje te ma potwierdzać również serwis Insider Gaming, który powołuje się na własne, anonimowe źródła. Z oczywistych względów nie wiadomo, kto stoi za tymi deklaracjami, ale redaktorzy serwisu ufają swoim kontaktów w 100 procentach. Dostęp do konsoli i devkitów mają też sami twórcy gier, którzy mogą już pracować nad mocniejszym sprzętem. I nie brakuje już dyskusji nad tym, że PS5 Pro będzie idealnym sprzętem do grania w GTA VI, które w przyszłym roku zadebiutuje na konsolach. Gra będzie wyciskała ostatnie soki z konsol i można śmiało założyć, że podstawowe modele PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S nie poradzą sobie z nią w 100 procentach.

PlayStation 5 Pro jeszcze w tym roku! Sprzęt godny GTA VI

Studio będzie musiało pójść na daleko idące ustępstwa, w tym skupienie się na rozgrywce w 30 klatkach na sekundę. Dopiero sprzęt z dopiskiem Pro ma pozwolić rozwinąć im skrzydła i sprawić, że gra będzie w pełni grywalna w wyższej rozdzielczości i wyższym klatkarzu. Pytanie tylko, czy z podobnym sprzętem wyjdzie do graczy Microsoft – ostatnio pojawiły się oficjalne informacje, że firma już pracuje nad nową generacją swojej konsol. Pod koniec roku Microsoft planuje zaprezentować graczom jeszcze coś – choć nie wiadomo czy chodzi o nową konsolą, mocniejszego Xboksa Series X, czy też urządzenie przenośne, o którym plotkuje się od dawna. Szczegółów jednak nie znamy. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu