Telekomy

To nie błąd, Play włączył już LTE od Orange w roamingu krajowym

Grzegorz Ułan
To nie błąd, Play włączył już LTE od Orange w roamingu krajowym
43

Umowa podpisana w wakacje pomiędzy Play i Orange zaczyna już obowiązywać. Zmiany w roamingu krajowym z nadajników Orange miały być udostępniane od nowego roku, ale już teraz klienci Play mogą łączyć się z siecią LTE pomarańczowego operatora.

Dla przypomnienia, Play porozumiał się z Orange pod koniec lipca podpisując aneks do umowy roamingowej, dzięki któremu to Orange miał stać się wiodącym partnerem Play i udostępniać swoje nadajniki klientom tej sieci. W ramach tego aneksu zmianie uległ dotychczasowy sposób rozliczeń pomiędzy tymi operatorami, dotychczas opierał się on o zmienne opłaty, od teraz obowiązuje stała opłata za obsługę określonej wielkości ruchu. Aneks będzie obowiązywał przez 4 lata, według nowych warunków Play zapłaci Orange za ten pakiet 321 mln zł za cały okres obowiązywania umowy.

Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, jak nowe warunki wpłyną na ograniczenie transferu w zasięgu nadajników Orange, który najpierw obniżono w Play do 3 Mb/s przy pobieraniu i 1 Mb/s przy wysyłaniu, później jeszcze bardziej do 1,5 Mb/s dla danych pobieranych i do 0,5 Mb/s dla wysyłanych, by w końcu wrócić do pierwotnej wersji z 3 Mb/s.

Niestety, włączenie LTE z nadajników Orange nie zmienia ograniczenia prędkości, nadal będziecie raczyć się maksymalną prędkością 3 Mb/s przy pobieraniu i 1 Mb/s przy wysyłaniu, jednak połączenie to będzie stabilniejsze i wydajniejsze. Z jednej strony rozumiem rozgoryczenie klientów, którzy liczyli na większe prędkości, ale z drugiej strony pamiętajcie, że to skutkowałoby zmniejszeniem komfortu korzystania z sieci klientów sieci Orange. Rzecznik Orange, Wojciech Jabczyński już po podpisaniu tego aneksu zapewniał, że ich klienci nie ucierpią na tym:

Na koniec ważna uwaga. Dużo pracowaliśmy w ostatnich latach nad naszą siecią i jest w pełni przygotowana na większy ruch w ramach roamingu krajowego, a klienci Orange nie powinni odczuć, że fioletowi też korzystają z Sieci #1 w Polsce.

Więc wydaje mi się, że to uczciwe zasady, klienci Orange nie odczują zbytnio obciążenia swoich nadajników, a klienci Play odczują większy komfort korzystania z zasięgu LTE. Według zapewnień, które usłyszycie w powyższym filmiku, nadal dostępny będzie roaming krajowy w T-Mobile i Plus, ale Play od stycznia 2018 roku będzie bardziej intensywnie sterował ruchem do sieci Orange.

Źródło: Blog Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu