Telekomy

T-Mobile rozpoczął negocjacje na temat dostępu do sieci światłowodowej Orange

Grzegorz Ułan
T-Mobile rozpoczął negocjacje na temat dostępu do sieci światłowodowej Orange
6

Wczoraj T-Mobile i Orange podpisały list intencyjny, który formalnie rozpoczyna negocjacje w temacie zapewnienia T-Mobile dostępu do sieci światłowodowej Orange w obszarach regulowanych i nieregulowanych.

To oznacza, że T-Mobile już niedługo chce zaoferować swoim klientom usługi oparte na hurtowym dostępie do sieci światłowodowej. T-Mobile przewiduje, iż po wynegocjowaniu odpowiednich warunków będą wstanie oferować nowe usługi dostępu do sieci dla blisko 5 milionów gospodarstw domowych w Polsce do 2020 roku.

Jeśli współpraca dojdzie do skutku T-Mobile będzie płaciło Orange następujące opłaty:

  • opłatę wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych
  • opłatę miesięczną za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta
  • opłatę instalacyjną za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego

Andreas Maierhofer, Prezes T-Mobile Polska:

To kolejny ważny krok w kierunku realizacji naszej strategii, aby stać się w pełni zintegrowanym operatorem w Polsce. Sieć światłowodowa doskonale pasuje do naszej najlepszej sieci komórkowej i pozwoli klientom czerpać korzyści z rozszerzonego zakresu usług stacjonarnych i mobilnych w T-Mobile. Wprowadzając ofertę FMS otworzyliśmy się na nowe grupy klientów, a w przyszłym roku T-Mobile zamierza kontynuować ten trend, wchodząc w nowe obszary biznesowe.

Wypada tu wspomnieć, że podobnie jak T-Mobile i Plusowi zależy na dostępie do sieci światłowodowej, ten jednak zdecydował się w tym celu na przejęcie Netii.

Wszystko wskazuje na to, że Orange znalazł kolejne źródło do zwrotu poczynionych inwestycji, czy to w nadajniki czy w sieć światłowodową. Pod koniec lipca tego roku zawarł czteroletnią umowę z Play na dostęp do swojej sieci dla klientów fioletowego operatora za kwotę 321 mln zł. Teraz umowa z T-Mobile, pewnie na o wiele większe kwoty, oczywiście jeśli negocjacje się powiodą, a ich koniec zapowiedziano na koniec czerwca 2018 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu