Felietony

Są ludzie, którzy wierzą w płaską ziemię - dlaczego?

Grzegorz Marczak
Są ludzie, którzy wierzą w płaską ziemię - dlaczego?
236

W komentarzach na Antyweb na temat fałszywej relacji ze spaceru w kosmosie, wybuchła nagle długa dyskusja na temat tego, że ziemia jest płaska. Tak, płaska i można to udowodnić. Czytałem te komentarze, które momentami sprawiały wrażenie merytorycznych z szeroko otwartymi ustami.

Na początek, aby nie być gołosłownym, przytoczę kilka z najciekawszych fragmentów na temat płaskiej ziemi:

Tak w ramach dopełnienia zobacz film jak pokazywano ziemie wcześniej. Nawet w oficjalnych papierach pisze o płaskiej ziemi.Dopiero po 1960 zaczeli lansować kule. Kult solarny itp itd.To same oficjalne filmy żadna propaganda wyznawców pz.

https://www.youtube.com/watch?v=t2Y9R-PO0oo

Żeby nie było, że to tylko jeden film dowodzący, że zmienia jest płaska, jest też wiele innych (wystarczy poszukać na Youtube)

https://www.youtube.com/watch?v=WQITXbcz2hg

Sprawa jest więc dość jasna, Kopernik kłamał - ziemia jest płaska. Kłamie też NASA, pokazując przeróżne materiały z kosmosu. Są one preparowane na komputerach, a tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy prawdziwych nagrań z satelity znajdujących się w kosmosie. Uwierzcie, że resztę rzeczy jak grawitacja, pory roku, zachody i wschody słońca też można racjonalnie wytłumaczyć w teorii płaskiej ziemi.

Skąd to się wszystko bierze?

Otóż żyjemy w czasach, w których spiskowe teorie mają wreszcie miejsce, w którym mogą dać upust swoim fantazjom. To miejsce, to internet, w którym możemy w dowolny pseudo-naukowy bełkot upublicznić. Tak więc powstają "materiały" o płaskiej ziemi, o "szczepionkach", wywołujących autyzm, religie, "kosmitów" itp.

Powstawaniu takich teorii sprzyja też brak wiedzy i informacji na temat działań organów państwowych i podległych im organizacji. Wyciek zwany Wiki Leaks, pokazuje jak wiele rzeczy rządzący zatajają przed społeczeństwem. Tego typu działania i ich konsekwencje, to dla teorii spiskowych prawdziwe paliwo napędowe. Skoro bowiem ukrywane były prawdziwe przyczyny kryzysu finansowego, to czy nie są ukrywane fakty na temat ziemi, kosmitów czy szczepionek?

Wierzymy w większość rzeczy, które publikowane są w internecie. Dajemy się naciągać każdej mniej lub bardziej logicznej teorii, o ile tylko jest ona napisana w sposób pseudo-naukowy, który niejako uwiarygadnia całość. Nie jesteśmy sami w stanie też zweryfikować wszystkich podawanych informacji, ponieważ nie jesteśmy specjalistami. Wierzymy więc w to, co czytamy, a że forma nam odpowiada (filmy, krótkie teksty), to pozostajemy na ogólnym poziomie danego tematu. Nikt nie będzie teraz bawił się w sprawdzanie matematycznej teorii o płaskiej ziemi. W TV przecież leci nasz ulubiony serial. No, a jeśli znajdzie się ktoś kto faktycznie się zna i merytorycznie będzie próbował obalić naszą "teorię", to zawsze możemy zarzucić go dziesiątkami filmów i obrazów na jej korzyść. Specjalista jest "pozamiatany".

I tak to się kręci, świat głupieje, a część internautów razem z nim. Na szczęście ta grupa jeszcze nie jest aż tak duża.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

medianaukaspołeczeństwohot