Mobile

Plany robią wrażenie - Firefox OS na nowych smartfonach, tabletach i telewizorach

Konrad Kozłowski
Plany robią wrażenie - Firefox OS na nowych smartfonach, tabletach i telewizorach
32

Czyżby rozwój projektu Firefox OS miał nabrać tempa? Po dosyć głośnej kampanii marketingowej, która widoczna była również w naszym kraju, temat mobilnego systemu operacyjnego od Mozilli nieco ucichł. Być może była to jedynie cisza przed burzą - plany i zapowiedzi wprowadzenia Firefox OS na kolejne u...

Czyżby rozwój projektu Firefox OS miał nabrać tempa? Po dosyć głośnej kampanii marketingowej, która widoczna była również w naszym kraju, temat mobilnego systemu operacyjnego od Mozilli nieco ucichł. Być może była to jedynie cisza przed burzą - plany i zapowiedzi wprowadzenia Firefox OS na kolejne urządzenia mogą okazać się tym, czego Mozilla potrzebuje.

Firefox OS miał być alternatywą dla dwóch systemów dominujących na rynku - Androida i iOS-a. Otwartość, niskie ceny smartfonów, współpraca z operatorami i ogromna kampania reklamowa miały wystarczyć, by system ten nie został w blokach już na starcie. Ciężko jednak ocenić aktualną sytuację rozwiązania Mozilii i nie uważam, by określenia “porażka” czy “sukces” mogły znaleźć tu zastosowanie. Firefox OS traktowany jest przez cały czas jak ciekawostka, która może choć wcale nie musi zawojować rynek. Kolejnymi krokami w nadawaniu rozpędu tej “karuzeli” będzie wdrożenie systemu na tablety i telewizory, a także wprowadzenie zupełnie nowych smartfonów.

Podczas targów CES przypomniany został telefon LG Fireweb, którego mieliśmy już okazję poznać w październiku zeszłego roku. Do listy urządzeń z Firefox OS oficjalnie dopisać możemy też dwa kolejne produkty ZTE z serii Open: Open C oraz Open II mający dysponować dwurdzeniowym procesorem. Niska wydajność smartfonów dotychczas dostępnych na rynku była ich największą bolączką, dlatego tym razem można spodziewać się, że producenci wysłuchali opinii użytkowników i przygotowali urządzenia zdecydowanie lepiej radzące sobie z systemem Mozillii. Modele od ZTE mają zostać zaprezentowane już w tym tygodniu.

Firefox OS już niedługo ma także znaleźć się na urządzeniach z większymi ekranami. Do końca tego roku “lisek” ma trafić na telewizory marki Panasonic. Firmie tej przyświeca podobny cel, którym kierowało się LG przygotowując wersję webOS dla swoich odbiorników - prostota i łatwość obsługi. Pozwoli to również na zwiększenie oferty aplikacji dostępnych na telewizorach, zwiększenie poziomu personalizacji interfejsu oraz ułatwienie współpracy z pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w domu. Pojawiła się także wzmianka na temat innych “mądrych urządzeń” (“smart screens”), więc możemy domniemywać, że Panasonic może przygotować coś jeszcze we współpracy z Mozillą.

Po raz pierwszy oficjalnie poznaliśmy plany Mozilli odnośnie wprowadzenia systemu Firefox OS na tablety. Ogłoszony program deweloperski zakłada przygotowanie produktu do końca tego roku. W międzyczasie wszelkie niezbędne informacje będą dostępne dla producentów mających w planach zbudowanie takiego tabletu. Gdyby tego było mało, system Mozilli trafia na niewielkie komputery, które obsługiwać można za pomocą myszki i klawiatury. Ich cena rozpoczyna się od 59 i sięga kwoty 99 dolarów. Ze specyfikacją każdego z modeli możecie zapoznać się na stronie producenta.

Zdjęcia: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu