Mobile

Sony prezentuje Xperia Z1 Compact - nieduży smartfon z topową specyfikacją i kilka innych nowości

Jan Rybczyński
Sony prezentuje Xperia Z1 Compact - nieduży smartfon z topową specyfikacją i kilka innych nowości
45

Osobiście przekonałem się do telefonów z 5 calowym wyświetlaczem. Wciąż jest jednak wiele osób, które nie chcą dużego telefonu. Wolą wygodnie obsługiwać go jedną ręką. Dla nich Xperia Z1 Compact może być szczególnie interesującą propozycją. To jeden z bardzo nielicznych małych smartfonów, który nie...

Osobiście przekonałem się do telefonów z 5 calowym wyświetlaczem. Wciąż jest jednak wiele osób, które nie chcą dużego telefonu. Wolą wygodnie obsługiwać go jedną ręką. Dla nich Xperia Z1 Compact może być szczególnie interesującą propozycją. To jeden z bardzo nielicznych małych smartfonów, który nie dostał gorszej specyfikacji od dużego brata. Siłą rzeczy to jedyny nieduży smartfon z tak dobrym aparatem fotograficznym.

Sympatycy niedużych smartfonów byli traktowani po macoszemu, nie mając szans na telefon z topową specyfikacją, nie licząc wyjątków takich jak iPhone. Sony postanowił to zmienić i prawdopodobnie dlatego mniejsza wersja Z1 nazywa się compact a nie mini - japońska firma chce się odciąć od tendencji do oferowania mniejszych telefonów z gorszą specyfikacją niż w większych. Xperia Z1 Compact dostała wszystko to co flagowy model Z1, zaprezentowany na targach IFA. Ma ten sam procesor Snapdragon 800 2,2 GHz, ten sam aparat 20,7 megapiksela, tą samą szkalno-aluminiową obudowę i tą samą normę wodoszczelności IP58. W zasadzie łatwiej powiedzieć czym się te dwa modele różnią.

Przede wszystkim Z1 Compact ma ekran o przekątnej 4,3 cala zamiast 5. Jego rozdzielczość wynosi 720p zamiast 1080p, co przekłada się na i tak wysoką gęstość pikseli na poziomie 340 PPI, dodatkowo ekran w mniejszej wersji wykonany został w technologii IPS, co powinno poprawić kąty widzenia i nasycenie kolorów. Mniejsza jest też bateria, która ma 2300 zamiast 3000 mAh pojemności, Sony zapewnia jednak, że czas pracy będzie identyczny jak w dużej Z1. To możliwe, skoro ekran jest mniejszy. Obudowa jest też milimetr grubsza, aby to wszystko pomieścić. Na tym koniec różnic. No, jest jeszcze jedna - Z1 Comapct będzie dostępny w dwóch nowych kolorach oprócz białego i czarnego - w limonkowym (który wygląda na zdjęciach raczej na żółty) i różowym, przy czym kolor obudowy będzie obejmował również metalowe krawędzie telefonu.

Sony dostarcza również aplikację, która zapewnia łatwy transfer zawartości starego telefonu do nowego. W zagranicznych serwisach można znaleźć spekulacje na temat kabla, który pozwoli podłączyć iPhone'a wprost do Z1 Compact i przetransferować wszystkie dane. Byłbym jednak ostrożny w tym aspekcie i poczekał na demonstrację w działaniu. Co nie zmienia faktu, że dla osób chcących przesiąść się z iPhone na Androida, Z1 Compact może być bardzo ciekawą propozycją.

Sony zaprosił mnie na śniadanie prasowe, które właśnie się odbywa, na którym prawdopodobnie będzie można zobaczyć nowy telefon na żywo. Jeżeli tak się stanie i w związku z tym będę miał więcej zdjęć i ciekawych informacji, z pewnością się nimi z Wami podzielę.

Sony na CES pokazało nie tylko nowy smartfon

Oprócz Z1 Compact, w okół którego będzie najwięcej szumu, sony zaprezentowało aparat A5000 - jak twierdzi japońska firma: "najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat z matrycą APS-C i wymiennymi obiektywami". Oferuje on miedzy innymi matryce o rozdzielczości 20,1 megapiksela CMOS Exmor APS HD, odchylany o 180 stopni ekran, co umożliwi tworzenie autoportretów nowej jakości (w końcu selfie zostało słowem roku 2013, zyskując największy zrost popularności), nie zabrakło oczywiści WiFi z NFC, na które to technologie Sony stawia bardzo mocno. Ciekawa alternatywa dla małych kompaktów i amatorskich lustrzanek.

Najważniejsze cechy

Dane ogólne Typ aparatu Aparat cyfrowy z wbudowaną lampą błyskową i wymiennymi obiektywami
Współpraca z obiektywami Obiektywy Sony z mocowaniem E
Przetwornik obrazu Typ APS-C (23,2 x 15,4 mm), Exmor APS HD CMOS
Liczba pikseli (efektywnie) Około 20,1 megapiksela
System zapisu(fotografie) Format zapisu JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Tryby jakości obrazu RAW; RAW + JPEG; JPEG Fine; JPEG Standard
Efekty zdjęciowe 13 rodzajów: posteryzacja (kolor, cz.-b.), kolor pop, zdjęcie retro, częściowy kolor (R,G,B,Y), obraz czarno-biały o dużym kontraście, zabawkowy aparat, high-key, miękka ostrość, HDR, obraz czarno-biały o bogatej gradacji, miniatura, akwarela, ilustracja
System zapisu (film) Format zapisu Zgodność z formatem AVCHD 2.0;MP4
System nagrywania Nośnik Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD/SDHC/SDXC
System nastawiania ostrości Typ Autofokus z detekcją kontrastu
Pola ostrości 25 pól (system AF z detekcją kontrastu)
Sterowanie ekspozycją Typ pomiaru Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref
Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia) Fotografie: ISO 100 – 16 000, automatyczna (ISO 100 – 16000), Filmy: odpowiednik ISO 100 – 6400, automatyczna (odpowiednik ISO 100 – 6400)
Ekran LCD Typ 7,5 cm (3,0"), panoramiczny TFT
Liczba punktów 460 800 punktów (ogółem)
Pokrycie kadru 100%
Regulacja kąta Maksymalnie około 180° w górę
Wi-Fi Oglądanie na smartfonie Tak
Przesyłanie do komputera Tak
Oglądanie na telewizorze Tak
NFC Tak (zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3, zdalne sterowanie jednym dotknięciem, udostępnianie jednym dotknięciem)
Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps Tak
Zapis Szybkość (maksymalna, w przybliżeniu)* W trybie ciągłym: maks. 2,5 kl./s
W trybie ciągłym z priorytetem szybkości: maks. 3,5 kl./s
Zasilanie Fotografie Około 420 zdjęć (norma Camera & Imaging Products Association)
Wymiary (szer. × wys. × gł., bez wystających elementów) Około 109,6 x 62,8 x 35,7 mm
Waga Około 210 g (sama obudowa)Około 269 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo) 

Drugą nowością ze świata obrazu jest również najmniejsza i najlżejsza, ale tym razem kamera 4K o symbolu 4K FDR-AX100E. Posiada między innymi przetwornik BSI CMOS Exmor R 1,0", nowy procesor obrazu BIONZ X, szerokokątny obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* 29 mm z zoomem optycznym 12x i stabilizatorem obrazu Optical SteadyShot, no i oczywiście WiFi z NFC.

Kamera 4K FDR-AX100E – najważniejsze dane techniczne

 

Przetwornik obrazu Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" wykonany w technologii BSI, efektywna rozdzielczość około 14,2 megapiksela
Procesor obrazu BIONZ X
Rozdzielczość fotografii Maks. 20,0 megapiksela
Format zapisu filmu Format XAVC S: MPEG4-AVC/H264Format AVCHD; MPEG4-AVC/H264 AVCHD 2.0MP4: MPEG-4 AVC/H.264
Rozdzielczość obrazu filmowego (nagranie 4K) XAVC S 4K: 3840×2160/30P, 24P
Rozdzielczość obrazu filmowego (nagranie HD) XAVC S HD: 1920x1080/60P, 30P, 24PAVCHD: 1920x1080/60p (PS), 24p (FX, FH), 50i (FX, FH), 1440x1080/50i (HQ, LP)MP4: 1280x720/30p
Nagrywanie filmu w dwóch formatach XAVC S/MP4 lub AVCHD/MP4**Z wyjątkiem trybów XAVC S 60p i AVCHD PS
Typ obiektywu Zeiss Vario-Sonnar T*, ogniskowa 29,0 mm (w przeliczeniu na format 35 mm)
Zakres zoomu Zoom optyczny: 12xClear Image Zoom: 18x (4K), 24x (2K)
Ogniskowa (w przeliczeniu na format 35 mm) (tryb filmu) f = 29,0 – 348,0mm (16:9), wyłączony „aktywny” tryb SteadyShot
System nastawiania ostrości System AF z detekcją kontrastu
Tryby balansu bieli Automatyczny, zapamiętywanie po naciśnięciu, plener, pomieszczenia, temperatura barwowa
Stabilizacja obrazu Stabilizator obrazu Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem
Wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder
Wyświetlacz LCD Panoramiczny (16:9) wyświetlacz Xtra Fine LCD™ 3,5", (921 tys. punktów)
Format zapisu dźwięku MPEG-4 Linear PCM, 2 kanały (48 kHz / 16 bitów)
[tylko XAVC S 4K]Dolby Digital 5.1 kanałów,
Dolby Digital 5.1 Creator [tylko AVCHD]Dolby Digital 2 kanały Stereo,
Dolby Digital Stereo Creator [tylko AVCHD]MPEG-4 AAC-LC 2 kanały (MP4)
Mikrofon / Głośnik Wbudowany mikrofon 5.1-kanałowy/Głośnik monofoniczny
Gniazdo na karty pamięci XAVC S: karta pamięci SDXC (klasa 10);AVCHD: Memory Stick PRO Duo (Mark 2), Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, SD/SDHC/SDXC (klasa 4 lub wyższa)
Gniazda i złącza Gniazdo słuchawkowe (mini jack stereo); wejście mikrofonowe (mini jack stereo); USB typu A (wbudowane); złącze Multi terminal/Micro USB*; złącze zdalnego sterowania (zintegrowane ze złączem Multi terminal/Micro USB*); wyjście HDMI (micro, tylko wyjście sygnału); stopka akcesoriów (Multi Interface); kompozytowe wyjście wideo; wejście zewnętrznego zasilania* Współpraca z urządzeniami zgodnymi ze standardem Micro USB.
Inne cechy BRAVIA Sync; PhotoTV HD; bezpośrednie kopiowanie (tylko AVCHD)
Wymiary (szer. x wys. x gł.)
Około 81 x 83,5 x 196,5 mm
(z osłoną obiektywu: około 90 x 83,5 x 223,5 mm)
Waga (sama kamera) Około 790 g
Waga (z dostarczonym akumulatorem NP-FV70) Około 915 g
Dostarczane wyposażenie Akumulator NP-FV70; zasilacz sieciowy; przewód zasilający; przewód HDMI (micro); pomocniczy przewód połączeniowy USB; pilot (RMT-835 z baterią [CR2025]); osłona obiektywu; przykrywka obiektywu

Trzecią i ostatnią nowością jest nowa, odświeżona, już trzecia odsłona kamery akcji Sony Action Cam o symbolu HDR-AS100VR. Jak widać na zdjęciu, posiada białą obudowę, która po raz pierwszy została uszczelniona przed zachlapaniem, nawet gdy urządzenie znajduje się poza dodatkową obudową zabezpieczającą z przejrzystego tworzywa. Bardzo interesujący może okazać się ulepszony stabilizator obrazu SteadyShot, który według producenta ma 2,5 raza efektywniej kompensować drgania i wibracje kamery - jedna z głównych bolączek wszystkich kamer sportowych. Brzmi obiecująco, chciałbym to sprawdzić w praktyce. W kamerce znalazł się też nowy procesor BIONZ X generujący obraz Full HD w formacie XAVC S przy 50 Mb/s. Zmiany dotyczą także oprogramowania, które pozwala nałożyć na film obraz mapy z pozycją kamery zapisaną w formacie GPS.

Kamera Action Cam – najważniejsze dane techniczne

 

Przetwornik obrazu Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1/2,3" wykonany w technologii BSI, rozdzielczość 13,5 megapiksela (efektywnie, w przybliżeniu)
Procesor obrazu BIONZ X
Formaty wideo XAVC S:MPEG4-AVC/H.264MP4: MPEG-4 AVC/H.264
Tryby wideo (rozdzielczość) XAVC S: 60p:1920x1080 60p/50p
30p:1920x1080 30p/25p
24p:1920x1080 24pMP4: PS (1920 x 1080 60p/50p) / HQ (1920 x 1080 30p/25p) /STD (1280 x 720 30p/25p) / SSLOW (1280 x 720 120p/100p) /

VGA (640 x 480 30p/25p) / HS120 (HS100) (1280x720 120p/100p) / HS240 (HS200) (800x480 240p/200p)

Typ obiektywu Zeiss® Tessar
Ogniskowa (w przeliczeniu na format 35 mm) SteadyShot wyłączony: 17.1 mm (170°)SteadyShot włączony: 21.8 mm (120°)
Stabilizacja obrazu SteadyShot (elektroniczny)
Sterowanie wieloma kamerami Do 5 urządzeń (tylko HDR-AS100VR)
Ustawienia koloru Żywy/Neutralny
Tryby tematyczne Automatyczny / Pod wodą
Kod czasowy/Bity użytkownika Tylko XAVC S
GPS Wbudowany
Ładowanie przez USB Tak
Złącze Multi Terminal/Micro USB Tak (współpraca z urządzeniami zgodnymi ze standardem Micro USB)
Wi-Fi /NFC Tak, sterowanie jednym dotknięciem
Wymiary
(szer. x wys. x gł.)
Około 24,2 x 46,5 x 81,5 mm(z wystającymi elementami)
Współpraca z kartami pamięci MP4: Memory Stick Micro™ (Mark 2)MP4: karta pamięci microSD/microSDHC/microSDXC (klasa 4 lub wyższa)XAVC S: karta pamięci microSDXC (klasa 10)
Waga (sama kamera) Około 67 g
Waga (z dostarczonym akumulatorem) Około 92 g (z dostarczonym akumulatorem NP-BX1)
Typ akumulatora NP-BX1 (dostarczony)
Dostarczane wyposażenie Akumulator (NP-BX1) (1 szt.)Przewód USB micro (1 szt.)Instrukcja obsługi (1 szt.)

Obudowa wodoodporna (SPK-AS2) (1 szt.)

Uchwyt samoprzylepny (VCT-AM1) (1 szt.)

Adapter statywu (1 szt.)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileSonyCESCES 2014