Google

Pisz SMS-y z komputera! Wiadomości z Androida w przeglądarce już działają

Konrad Kozłowski
Pisz SMS-y z komputera! Wiadomości z Androida w przeglądarce już działają
55

Jeśli wciąż polegacie na SMS-ach w kontakcie z innymi osobami lub po prostu chcecie mieć do nich wygodny dostęp z poziomu komputera, to zapowiedzi nowości od Google będą dla Was dobrymi wieściami. SMS-y w przeglądarce już wkrótce będą dostępne.

Dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem, nie jest wygodnie sięgać co kilka minut po telefon. Kontakt z niektórymi osobami wciąż odbywa się za pomocą SMS-ów. To za ich pomocą autoryzujemy transakcje bankowe czy logowanie do przeróżnych usług internetowych. Standardowe wiadomości tekstowe jeszcze długo nie wyjdą z użycia i wiedzą o tym także technologiczni giganci. Apple pozwala użytkownikom iOSa (iPhone'y, iPady i iPody) oraz macOS-a na synchronizację zwykłych SMS-ów pomiędzy różnymi urządzeniami. Korzystając z któregokolwiek innego niż iPhone, dysponujemy możliwością odczytania i odpisania.

W przypadku Androida sytuacja jest jednocześnie prostsza, ale i bardziej skomplikowana. Prostsza, ponieważ deweloperzy mogą tworzyć aplikacje pozwalające na dokładnie to samo i w teorii użytkownicy mogliby pomiędzy nimi dowolnie przebierać, nie będąc też przywiązanym do żadnej konkretnej platformy - bez problemu można połączyć w parę telefon z Androidem i komputer z Windowsem. O zamkniętym ekosystemie nie ma mowy, lecz z drugiej strony Google nie podjęło się do tej pory zadania przygotowania jakiegokolwiek rozwiązania, które pozwoliłoby na synchronizację wiadomości pomiędzy dwoma urządzeniami z Androidem czy pomiędzy Androidem i Chrome OS. Aż do teraz.

SMS-y z Androida na komputerze prosto od Google

 

Google stawia na uniwersalność, dlatego nowa wersja aplikacji Wiadomości (SMS) będzie współpracować ze wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami, jak: Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Apple Safari. Komunikacja pomiędzy aplikacją na telefonie, a webową wersją odbywa się poprzez internet - sieć komórkową i Wi-Fi. Możliwe jest otrzymywanie powiadomień o nowych wiadomościach, a usługa oferuje także jasny i ciemny motyw. Jeśli zaznaczymy opcję zapamiętania, to na danym urządzeniu nie będziemy musieli za każdym razem  logować się poprzez skanowanie kodu QR. Sesja pozostaje aktywna przez 14 dni - jeśli na przestrzeni 2 tygodni ponownie nie otworzycie Wiadomości w przeglądarce, wszystkie lokalne dane zostaną skasowane.

Jak wysyłać wiadomości SMS z przeglądarki?

Do działania nowej usługi Google wymagana jest najnowsza wersja aplikacji Messages (Wiadomości) oznaczona numerkiem 3.3.043, choć nie zagwarantuje Wam ona dostępu już dziś - Google aktywuje wszystkim usługę po stronie serwera na przestrzeni tygodnia.

 

Jeśli jest już dla Was dostępna, to po uruchomieniu aplikacji w prawym górnym rogu naciskacie na przycisk menu (trzy kropki) i wybieracie "Wiadomości w przeglądarce".

  1. Następnie wybieracie "Skanuj kod QR"
  2. Na komputerze udajecie się pod adres messages.android.com.
  3. Kierujecie obiektyw na ekran, by aplikacja mogła zeskanować kod QR.
  4. Chwilę później powinno zostać nawiązane połączenie, a w przeglądarce ujrzycie zawartość skrzynki odbiorczej SMS.

W ustawieniach aplikacji przez cały czas macie możliwość sprawdzenia na jakich urządzeniach i przeglądarkach pozostały aktywne sesje. W tym miejscu możecie je zdalnie zakończyć - wszystkie na raz lub pojedynczo. Natomiast w ustawieniach w przeglądarce możemy włączać lub wyłączać powiadomienia, a także przełączyć motyw na ciemny. Jest też możliwość zapamiętania komputera w taki sposób, aby był stale połączony z telefonem. Webowa aplikacja obsługuje też szereg skrótów klawiszowych, co powinno ułatwić mocno zarządzanie SMS-ami.

Nasz komputer jest stale połączony z telefonem. Oczywistym zatem jest, że oba urządzenia muszą mieć dostęp do internetu. Póki co nie wiadomo, w jakim stopniu funkcja ta wpływa na zużycie baterii w smartfonie. Trzeba jednak przyznać, że działa znakomicie i jest bardzo stabilna. Nie zaobserwowaliśmy żadnego rozłączania się czy "gubienia" sparowanych urządzeń. SMS-y są wysyłane i odbierane szybko oraz bez opóźnień. To naprawdę działa.

Aplikacja Wiadomości powinna już mieć opisywaną funkcję na wszystkich smartfonach. Jeżeli ciągle nie macie stosownej opcji u siebie, spróbujcie dokonać aktualizacji lub po prostu uzbrójcie się w cierpliwość. Google ma w zwyczaju aktywowanie tego typu rozwiązań falami. Chwilę zatem może mu zająć wprowadzenie SMS-ów w przeglądarce na Waszego Androida. Kto już wysyłał SMS-y z Androida w przeglądarce?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu