Google

Zapomnij o linijce. Google ma dla Ciebie świetną aplikację, która Ci ją zastąpi

Jakub Szczęsny
Zapomnij o linijce. Google ma dla Ciebie świetną aplikację, która Ci ją zastąpi
43

Rzeczywistość rozszerzona w smartfonie może posłużyć nam do gry w Pokemon Go albo do... zastąpienia sobie linijki. Oczywiście nie zakładam, żeby aplikacja giganta była tak dokładna jak jej analogowy odpowiednik, jednak warto ją odnotować, bo przede wszystkim pokazuje ona możliwości ARCore, który cały czas nabiera rumieńców.

Wygląda na to, że Google postanowiło uprzedzić Apple, które w trakcie ostatniego WWDC zapowiedziało wprowadzenie do iPhone'ów z iOS 12 AR-owej aplikacji Measure. Google własne rozwiązanie testował już od bardzo, bardzo dawna i właśnie teraz postanowił podzielić się nim z posiadaczami telefonów z Androidem. Niestety nie wszystkie urządzenia z systemem Google będą mogły je zainstalować - sprawdźcie więc, czy Wasz smartfon jest kompatybilny z programem.

Z aplikacji Measure od Google skorzystają tylko te smartfony, które są oficjalnie zgodne z ARCore. Jak obiecuje Google, lista zdolnych obsłużyć AR-owe komponenty telefonów będzie się powiększać, jednak nie ma co liczyć, że zdecydowanie słabsze propozycje kiedykolwiek znajdą się w tym zestawieniu. Z pewnością jednak można stwierdzić, że kolejne flagowce, a może nawet średniaki będą już "od wyjęcia z pudełka" oferować dostęp do ARCore i co za tym idzie, m. in. do aplikacji Measure.

Measure od Google. Jak to działa?

Działa po prostu tak jak trzeba: program za pomocą ARCore wykrywa płaskie powierzchnie, na których można przeprowadzić pomiar. Następnie to użytkownik decyduje co i jak chce zmierzyć. Możliwe jest określenie wysokości oraz długości danego obiektu. Wystarczy tylko przeciągnąć odpowiednie "linijki" na obraz uchwycony aparatem smartfona i za pomocą suwaków wskazać aplikacji jaki odcinek ma zostać poddany pomiarowi. Margines błędu wynosi około pół centymetra: o ile w przypadku zastosowań domowych nie jest to dużo, tak już nie wyobrażam sobie tego w nieco poważniejszych scenariuszach.

Aplikacja od Google może nie jest najprzydatniejsza na świecie i zapewne rzadko będziecie z niej korzystać. Jak wykazałem powyżej - ma ona zupełnie inne zadanie: przede wszystkim ma ona pokazywać postęp, jaki dokonał się w rozwoju technologii AR wewnątrz Google. Gdy branża technologiczna zaczęła na poważnie myśleć o rzeczywistości rozszerzonej, wskazywano na ciekawą przyszłość takich gadżetów jak okulary AR - szybko jednak okazało się, że to zwykłe smartfony mogą być najlepszymi urządzeniami do zagospodarowania jej potęgi. Wystarczy spojrzeć na Pokemon Go, który w ostatnim czasie stracił sporo ze swojej początkowej popularności, ale w dalszym ciągu jest to naprawdę ciekawa gra mobilna.

Aplikację testowałem na telefonie Google Pixel pierwszej generacji. Sprawdźcie, czy Wasze telefony są w stanie obsłużyć ten program i jeżeli tak: przejdźcie do sklepu Google Play i wypróbujcie ją sami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu