Google

Apple dojrzało Polskę na mapie - Apple Pay czy Google Pay, co wybrać?

Konrad Kozłowski
Apple dojrzało Polskę na mapie - Apple Pay czy Google Pay, co wybrać?
Reklama

Mało kto zapamięta dokładne daty uruchomienia Google Pay oraz Apple Pay w Polsce, ale z całą pewnością posiadacze smartfonów z Androidem i iOS-em, którzy już dokonują płatności zbliżeniowych telefonami, docenią obecność obydwu usług nad Wisłą. Do niedawna tylko pierwsza z wymienionych platform posiadała argument wygodnych płatności, lecz sytuacja uległa zmianie - mamy wybór.

Do płatności telefonem nie przekonam wszystkich, ale jeśli Wasze urządzenie spełnia wymagania techniczne i posiadacie konto w jednym ze wspieranych banków, to nie widzę przeciwwskazań, by nie aktywować Google Pay lub Apple Pay. Już kilkukrotnie zdarzyło się, że funkcja płacenia smartfonem wybawiła mnie z opresji - nawet w tak prozaicznej sytuacji, jak zostawiony w domu lub aucie portfel - a dodatkowe zabezpieczenia w porównaniu z kartą wyposażoną w technologię zbliżeniową sprawiają, że o kawałku plastiku można kompletnie zapomnieć.

Reklama

Jako użytkownik iPhone'a byłem jednak do tej pory zmuszony do noszenia zawsze przy sobie dwóch smartfonów, nawet wtedy gdy nie wynikało to z pozostałych potrzeb (drugi numer, drugi akumulator, drugi aparat, czyli głównie obowiązki zawodowe). Teraz, nareszcie(!), mogę zabrać ze sobą tylko iPhone'a, co nie zmienia faktu, że gdy w kieszeni znajdzie się tylko smartfon z Androidem, to opcja płatności zbliżeniowych wciąż pozostaje aktualna.

Czym różnią się więc obydwie usługi? Jakie mają wymagania i które z banków wspierają Google Pay i/lub Apple Pay?

Google Play vs. Apple Pay - banki

 

Google Pay Apple Pay
Alior Bank Alior Bank
BGŻ BNP Paribas
BGŻ BNP Paribas
BZ WBK BZ WBK
Citi Handlowy Getin Bank
DiPocket mBank
Edenred Nest Bank
Eurobank Pekao
Getin Bank
Raiffeisen Polbank
ING
T-Mobile Usługi Bankowe
mBank PKO Bank Polski (wkrótce)
Nest Bank
OrangeFinanse
Plus Bank
Raiffeisen Polbank
Sodexo
T-Mobile Usługi Bankowe

Google Pay vs. Apple Pay - obsługiwane smartony

Zobacz też: Apple Card: wszystko co musisz wiedzieć o karcie kredytowej od Apple

Lista urządzeń obsługujących Apple Pay jest bardzo konkretna:

  • iPhone 6 i 6 Plus
  • iPhone 6S i 6S Plus
  • iPhone 7 i 7 Plus
  • iPhone 8 i 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone SE
  • iPad Air 2
  • iPad Pro
  • Apple Watch
  • MacBook z Touch ID
  • iPhone 5, 5C i 5S tylko przy użyciu zegarka Apple Watch

W przypadku Google Pay do spełnienia są następujące warunki:

  • Android w wersji minimum 5.0 (Lollipop)
  • moduł NFC w smartfonie
  • zainstalowana aplikacja Google Pay

Smartfonów z Androidem możemy szukać w ofertach wielu producentów, a obsługujące Google Pay modele można kupić za kilkaset złotych. Dodatkowo lista banków obsługujących Google Pay jest teraz nieco dłuższa, choć można podejrzewać, że wkrótce się to zmieni i te placówki, które zdecydowały się na Google Pay, wprowadzą także Apple Pay.

Google Pay vs. Apple Pay - bezpieczeństwo płatności

Jeśli miałbym wskazać zwycięzcę, to wybrałbym technologię firmy Apple. Po pierwsze, zawsze wymagana jest autoryzacja płatności za pomocą Touch ID (odcisk palca) lub Face ID (skanowanie twarzy) - dotyczy to również transakcji na tak niskie kwoty, jak kilka złotych. Niektóre z telefonów z Androidem nie wymagają odblokowania urządzenia w celu dokonania płatności, więc może to zrobić każdy, a nie tylko jego właściciel.

Reklama

Co więcej, przy zakupach na kwotę powyżej 50 złotych Apple także wymaga jedynie zaakceptowania płatności przy użyciu TouchID/Face ID (jeśli terminal w pełni obsługuje Apple Pay, w przeciwnym razie musimy podać również PIN). Google Pay zachowuje się w ten sam sposób, jakbyśmy płacili tradycyjną kartą, dlatego potrzebne będzie zatwierdzenie transakcji kodem PIN. Kodem, który stojące wokół osoby mogą podejrzeć. Obydwie technologie zapewniają nam jednak bezpieczeństwo pod względem przekazywanych do terminala danych - są to jednorazowe kody, a nie pełne informacje o karcie.

 

Reklama

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama