Mobile

Pilot do smartfona w formie bransoletki? Dla mnie ekstra

Tomasz Popielarczyk
Pilot do smartfona w formie bransoletki? Dla mnie ekstra

Ubierane technologie stają się coraz bardziej modne. Bransoletki typu Fitbit czy JawboneUp powoli przenikają do świadomości użytkowników na całym świe...

Ubierane technologie stają się coraz bardziej modne. Bransoletki typu Fitbit czy JawboneUp powoli przenikają do świadomości użytkowników na całym świecie, a od niedawna coraz częściej mówi się o nich w Polsce. Za chwilę natomiast zaleje nas fala smartwatchy. Na Kickstarterze debiutuje zaś pomysł, który mnie przekonuje najbardziej - bransoletka, za pomocą której możemy po prostu sterować naszym urządzeniem.

Najprostsze rozwiązania są podobno najlepsze, bo są... najprostsze. Najwyraźniej podobną zasadę wyznają autorzy pomysłu na bransoletkę 13.56 (co jest notabene dość specyficzną nazwą). Ma to być urządzenie, o dość banalnej konstrukcji, bo bazującej na... dwóch tagach NFC. Za pośrednictwem tej technologii możemy kontrolować nasze urządzenie - począwszy od odblokowywania go, poprzez sterowanie odtwarzaczem muzyki, a na wyłączaniu alarmu czy przesyłaniu kontaktu do siebie skończywszy.


Właściwie trudno stwierdzić, czemu nie wpadł na to nikt wcześniej. Bransoletka wydaje się bowiem niezbyt zaawansowanym projektem, a jej zastosowanie jest naprawdę szerokie. Choć trzeba mieć na uwadze ograniczenia NFC. Zmuszą nas one do przykładania za każdym razem nadgarstka do obudowy gadżetu, co nie jest szczególnie wygodne. Choć, przykładowo sterowanie w ten sposób odtwarzaczem muzyki może być nawet praktyczne, jeżeli nosimy smartfona w kieszeni. Wówczas jedyne, co należy zrobić to dotknąć ubrania w odpowiednim miejscu.

Z drugiej strony w ten sposób nie jesteśmy ograniczeni żadnymi bateriami i ładowarkami, bo bransoletka nie wymaga żadnej dodatkowej baterii. Jest po prostu permanentnie aktywna, co wobec "energożernych" smartfonów i tabletów jest miłą odmianą. Bransoletka ma ważyć ok. 10 g i być wykonana z gumy. Wewnątrz do wzmocnienia zostanie użyte aluminium. Planowane jest wyprodukowanie pięciu rozmiarów - od S do XXL.


Twórcy chcą uzbierać na Kickstarterze 20 tys. funtów. (ok. 32 tys. dol.), co nie jest wygórowaną kwotą, jak na tego typu projekt. Osobiście widzę tutaj jednak trochę zmarnowany potencjał. Tagi NFC mają to do siebie, że można je konfigurować i przypisywać dowolne akcje. Tutaj niestety nie otrzymamy takiej możliwości, co znacząco zawęża funkcjonalność takiego rozwiązania. Szkoda, bo nie każdy słucha muzyki na swoim urządzeniu czy wykorzystuje je jako budzik. W zamian mógłby wówczas wykorzystać 13.56 do udostępniania swojej lokalizacji w Foursquare, uruchamiania wybranych aplikacji lub szybkiego nawiązywania połączeń. To by było coś!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu