Mobile

Pierwszy smartfon z Firefox OS za tydzień w Polsce - sceptycyzm połączony z ciekawością

Tomasz Popielarczyk
Pierwszy smartfon z Firefox OS za tydzień w Polsce - sceptycyzm połączony z ciekawością
31

Czy na rynku mobilnym jest jeszcze miejsce na kolejny system mobilny? A jeśli nawet, to czy jest on w stanie zagrozić silnej (i ciągle rosnącej) pozycji Androida? O tym przekonamy się już niedługo, bo 11 lipca w T-Mobile zadebiutuje Alcatel One Touch - pierwszy smartfon z Firefox OS na polskim rynku...

Czy na rynku mobilnym jest jeszcze miejsce na kolejny system mobilny? A jeśli nawet, to czy jest on w stanie zagrozić silnej (i ciągle rosnącej) pozycji Androida? O tym przekonamy się już niedługo, bo 11 lipca w T-Mobile zadebiutuje Alcatel One Touch - pierwszy smartfon z Firefox OS na polskim rynku.

O urządzeniu było głośno już jakiś czas temu. Mozilla prezentowała na nim developerskie wersje swojego systemu na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Wówczas opinie były dość podzielone, a największe wątpliwości budziły płynność działania i responsywność urządzenia. Czy po 11 lipca będzie inaczej?

Specyfikacja smartfona nie zachwyca. 3,5-calowy ekran o rozdzielczości 320 x 480 px ze Snapdragonem 1 GHz i GPU Adreno 200 i 256 MB pamięci RAM (!) oraz 512 MB pamięci flash to właściwie cechy, których powstydziłby się dzisiejszy low-endowy gadżet tego typu. Alcatel One Touch właściwie nie wyróżnia się na żadnym polu - aparat 3,15 Mpix, Bluetooth 3.0, GPS, Radio FM. Ale właśnie taki ma model dystrybucji Firefox OS - systemu dla gadżetów bardzo tanich, dostępnych za przysłowiową złotówkę i oferujących więcej możliwości niż typowe ficzer-fony. Czy Polacy czekają na tego typu urządzenie?

Z jednej strony wyniki sprzedaży smartfonów, wśród których królują urządzenia tanie, napawają optymizmem. Wciąż cenimy urządzenia niedrogie, nie bacząc na ich płynność działania oraz podzespoły. Widzę to zresztą w swoim otoczeniu. Wiele osób, które wymieniają telefony słowo "Android' napawa grozą, a więc alternatywa w postaci Firefoksa może okazać się bardzo kusząca. Sprzyjać temu będzie też wygląd urządzeń, które niczym nie przypominają rozbudowanych, zaawansowanych, poważnie prezentujących się gadżetów. Do Polski mają trafić trzy wersje kolorystyczne - biała, zielona i pomarańczowa (idealnie wpisująca się w sztandarowy kolor Mozilli), które na półce w salonie będą raczej przypominać mydelniczki dedykowane ludziom młodym, nie bojącym się oryginalnej kolorystyki i wszechobecnego plastiku.

Dokładnie 11 lipca T-Mobile na konferencji prasowej ma zdradzić szczegóły dystrybucji Alcatela One Touch. W Hiszpanii bliźniaczy ZTE Open z Firefox OS jest wyceniany na 69 euro z czego blisko połowę tej kwoty operator dokłada w postaci darmowych minut i SMS-ów. Zapewne i u nas ceny urządzeń nie będą przyprawiały o ból głowy. W końcu nie bez powodu Mozilla dedykuje swój system rynkom rozwijającym się. Pytanie czy realia polskie i hiszpańskie nie są już zbyt zaawansowane na tego typu low-endowe nowinki. Trudno mi spekulować ze swojej perspektywy - zapatrzonego w najnowsze rozwiązania geeka. Póki co targa mną ciekawość i sceptycyzm. O ile bowiem sam smartfona z Firefox OS bym nie kupił, to zastanawia mnie, czy jest to urządzenie godne polecenia mojej mamie czy "nietechnologicznej" siostrze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileFirefox OS