Mobile

"Tizen is dead" - kolejne mobilne systemy operacyjne są bez szans

Konrad Kozłowski
"Tizen is dead" - kolejne mobilne systemy operacyjne są bez szans
46

Jeszcze pod koniec maja wszystko wyglądało świetnie - prace nad finalną wersją systemu Tizen miały się ku końcowi, a pierwsze telefonu z tym systemem miały zadebiutować na przestrzeni najbliższych miesięcy. Mija ponad miesiąc od tamtych informacji, a w gronie pasjonatów i ciekawskich odnośnie system...

Jeszcze pod koniec maja wszystko wyglądało świetnie - prace nad finalną wersją systemu Tizen miały się ku końcowi, a pierwsze telefonu z tym systemem miały zadebiutować na przestrzeni najbliższych miesięcy. Mija ponad miesiąc od tamtych informacji, a w gronie pasjonatów i ciekawskich odnośnie systemu Tizen zawrzało - plotka głosi, że system jest martwy, a Samsung do końca roku 2014 nie pokaże więcej niż jednego telefonu z tym systemem.

Przyjmując taki scenariusz, czyli wierząc słowom Eldara Murtazina - kontrowersyjnego rosyjskiego blogera, który twierdzi że "Tizen OS jest już trupem", będzie to wyraźny znak jak trudno będzie kolejnym projektom i firmom nawet spróbować wkroczyć na rynek systemów mobilnych. Firefox OS budzi spore zainteresowanie, w tym również moje i nie mogę się doczekać, gdy będę mógł sam przekonać się jaką ofertę sprzętową jak i aplikacyjną zdoła przygotować Mozilla wraz z partnereami.

Tizen OS miał być propozycją Samsunga na zastąpienie bada OS, który pomimo dobrych pierwszych opinii spotkał się z przeszkodą, która niejako definiuje możliwości systemu. Chodzi oczywiście o ilość i jakość aplikacji, których na bada OS było całkiem sporo, na co składały się także te najpopularniejsze i od największych usług oraz portali. Pewna granica nie została jednak przekroczona i zamiast walczyć z wiatrakami bada OS został porzucony.

Takie sytuacje mogą rodzić pewne konkluzje. Uważam, że oprócz trzech najbardziej liczących się na rynku propozycji, czyli Windows Phone, Android i iOS, mobilne systemy operacyjne będą tak szybko znikały jak się pojawiają. Jestem niezwykle ciekaw co stanie się z BlackBerry oraz BlackBerry 10, w którym pokładane były tak ogromne nadzieje. Temat jednak nieco przycichł, a premery modeli z BB10 na kolejnych rynkach nie są zbyt dużymi wydarzeniami. Być może szanse na egzystencję takich projektów istnieją, ale nie sądzę by kiedykolwiek mogły one postawić poprzeczkę zbyt wysoko dla wspomnianej trójki. Firefox OS, a nawet Tizen są bardzo intrygującymi ciekawostkami. Drugi z nich prawdopodobnie zakończy swój żywot już niedługo. Pierwszy ma wkraczać lada dzień do naszego kraju - jakie szanse mu dajecie?

Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu