Felietony

Pierwsze smartfony z Firefox OS trafiły do sprzedaży. Mozilla podkręca atmosferę

TP
Tomasz Popielarczyk
23

Co prawda nie jest to sprzedaż dedykowana zwykłym konsumentom lecz głównie developerom. Nie zmienia to jednak faktu, że zamówić może je każdy (i to z dowolnego miejsca na świecie). Mozilla chce bowiem w ten sposób przygotować się do wielkiej premiery planowanej na lato. Tymczasem zaprezentowane mode...

Co prawda nie jest to sprzedaż dedykowana zwykłym konsumentom lecz głównie developerom. Nie zmienia to jednak faktu, że zamówić może je każdy (i to z dowolnego miejsca na świecie). Mozilla chce bowiem w ten sposób przygotować się do wielkiej premiery planowanej na lato. Tymczasem zaprezentowane modele można zamawiać właściwie z każdego miejsca na świecie. Kuszące?

Sprzedaż smartfonów z Firefox OS prowadzi póki co jedynie hiszpański Geeksphone. Jak wspomniałem są to wersje developerskie, na których pokładzie znajdziemy rozwojowe wydanie systemu, które ma być regularnie aktualizowane do najnowszej wersji. Urządzenia są odblokowane i gotowe do testowania w różnych sieciach. Dzięki nim programiści przygotowujący aplikacje dla Firefox OS mają mieć możliwość sprawdzenia, jak w praktyce działają takie funkcje jak akcelerometr czy aparat.

W Geeksphone dostępne są dwa urządzenia: Keon i Peak. Pierwsze z nich kosztuje 119 dolarów (lub 91 euro), a drugie 194 dolary (lub 149 euro). Jak prezentują się specyfikacje urządzeń?

Keon to urządzenie, które ma idealnie oddawać parametry modeli, które latem trafią na rynek konsumencki. Smartfon posiada procesor Qualcomm Snapdragon S1 7225AB 1Ghz, 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci ROM. Obraz jest wyświetlany natomiast na 3,5-calowym ekranie o rozdzielczości HVGA. Prócz tego urządzenie wyposażono w aparat z matrycą 3 Mpix, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, Radio FM i baterię 1580 mAh.

2013-04-23_115418

Peak ma reprezentować wyższą półkę sprzętów, które na rynku konsumenckim zadebiutują dopiero w przyszłości. Urządzenie wyposażono w dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 8225 1.2Ghz, 4,3-calowy ekran IPS (rozdzielczość qHD) oraz 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci ROM. Smartfon posiada też dwie kamery - przednią 2 Mpix i tylną 8 Mpix (wraz z diodą doświetlającą). Model ten dysponuje też pojemniejszą baterią - 1800 mAh.

Oczywiście znacznie bardziej kuszącym urządzeniem jest Peak. Wydaje mi się, że to właśnie modele tego pokroju powinny być zaprezentowane latem jako pierwsze, a dopiero po nich - typowe low-endy. Obawiam się, że skromnie wyglądające urządzenia z Firefox OS, które zobaczymy w Polsce jako pierwsze mogą popsuć dobre wrażenie i nie odzwierciedlić pełnych możliwości tej platformy. Zresztą wystarczy przytoczyć wrażenia Grzegorza z targów MWC, gdzie płynność działania zaprezentowanych urządzeń pozostawiała wiele do życzenia.

Więcej informacji na temat pierwszych urządzeń znajdziecie na blogu Mozilli. Natomiast Keon i Peak są dostępne w sprzedaży na stronie Geeksphone.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu