Świat

Pierwsze informacje o nowej generacji smartphone'ów BlackBerry

Paweł Grzegorz Iwaniuk
5

Jak wiecie, kanadyjski RIM - producent urządzeń i usług z rodziny BlackBerry, walczy o przetrwanie na rynku urządzeń mobilnych. Choć produkty, a szczególnie smartphone'y tej firmy cieszą się uznaniem dużej grupy użytkowników, to nie da się ukryć, że koncepcyjnie i technologicznie pozostają one w tyl...

Jak wiecie, kanadyjski RIM - producent urządzeń i usług z rodziny BlackBerry, walczy o przetrwanie na rynku urządzeń mobilnych. Choć produkty, a szczególnie smartphone'y tej firmy cieszą się uznaniem dużej grupy użytkowników, to nie da się ukryć, że koncepcyjnie i technologicznie pozostają one w tyle za konkurencją. Dlatego też RIM, od dłuższego czasu pracuje nad nową generacją BlackBerry, która połączy smartphone'y i tablety tej firmy, pod względem oprogramowania, usług oraz technologi.

Blog SlashGear poinformował dzisiaj, że RIM zamierza oprzeć przyszłą generację swoich smartphone'ów, na rozwiązania znanej już z tabletu PlayBook. Co to oznacza? Ekrany przyszłych telefonów będą posiadały taką samą rozdzielczość jak wspomniany już tablet, czyli 1024x600.

Przynajmniej na początku, rozdzielczość ta ma być standardową, dla nadchodzącego systemu BBX. Według RIM ułatwi to deweloperom równoczesne pisanie aplikacji dla smartphone'ów oraz tabletu tej firmy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że BBX jest oparty na systemie QNX, na którym oparty jest również PlayBook OS. Logiczne wydaje się więc założenie, że proces pisania aplikacji będzie zbliżony w obu przypadkach. Alec Saunders - jeden z wiceprezesów RIM twierdzi nawet, że wszystkie aplikacje napisane na PlayBooka będą działały na BBX.

Warto również wspomnieć, że BBX będzie posiadał zintegrowany komponent o nazwie Android Player, który umozliwi uruchamianie aplikacji stworzonych dla systemu systemu Google. Informacje podane przez SlashGear mówią również o natywnym wsparciu BlackBerry Enterprise Server, którego brak zapowiadały wcześniejsze pogłoski.

Pierwszy telefon z BBX powinniśmy zobaczyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

BlackBerryRIMPlayBook