Google Sketchup to bajecznie prosty w obsłudze program do projektowania 3D, który można pobrać całkowicie za darmo w jego podstawowej wersji. W tworze...
Fotorealistyczne obrazy 3D jeszcze bardziej przystępne - Maxwell Render dla Google Sketchup
Co prawda Maxwell Render umożliwiał generowanie realistycznych obrazów na podstawie modeli stworzonych w Sketchup już wcześniej, ale do tej pory wymagany był zakup pełnej, samodzielnej wersji aplikacji, która nie należy do tanich. Nic w tym dziwnego, skoro wykorzystywana jest przez profesjonalistów. Jednak dla amatora, który hobbystycznie tworzy modele dla własnej satysfakcji, 995$ to zdecydowanie za dużo. Tym bardziej, że mało który amator potrzebuje tworzyć obrazy o większej rozdzielczości, niż jest w stanie wyświetlić monitor czy telewizor Full HD.
Specjalnie z myślą o hobbystach oraz osobach tworzących grafikę na potrzebę sieci, powstał Maxwell for Google SketchUp. Działa on na zasadzie wtyczki do programu Sketchup, a nie samodzielnej aplikacji. Można go wykorzystywać zarówno na systemach Windows i Mac.
Co najważniejsze, oferując wciąż tą samą oszałamiająca jakość fotorealistycznych obrazów, dostępny jest w dwóch wersjach, darmowej oraz płatnej, ale znacznie tańszej. Najwyraźniej twórcy Maxwell Render zaobserwowali potrzebę niedrogiego silnika renderującego, z którego mogą korzystać nie tylko profesjonaliści i dzięki tańszemu produktowi chcą dotrzeć do nowych klientów.
Oczywiście, wraz z niższą ceną pojawiają sie pewne ograniczenia, nie są jednak niczym nowym na rynku tego rodzaju oprogramowania, powiedziałbym, że w stosunku do jakości jaką oferuje Maxwell Render oraz ceny, ograniczenia są stosunkowo niewielkie.
Darmowa wersja jest idealna na początek, żeby zapoznać się z tematem i sprawdzić, czy to jest to, co faktycznie nas interesuje. Obrazy są renderowane w wersji roboczej i rozdzielczości do 800 pikseli. W sam raz by zacząć przygodę z tworzeniem grafiki naśladującej rzeczywistość.
Wersja płatna kosztuje 95$/75€, więc jest raczej dla osób zdecydowanych. W zamian oferuje obrazy lepszej jakości do rozdzielczości 1920. Jest więc w pełni wystarczająca do tworzenia grafiki na potrzeby stron internetowych, wizualizacji i rozmaitych broszur. Oba rendery widoczne w tym artykule powstały przy pomocy tej właśnie wersji.
Powiem szczerze, że jestem na tyle zainteresowany tym co ma do zaoferowania Maxwell Render, że z przyjemnością wypróbuję wersje darmową i jeśli efekty będą zachęcające, rozważę zakup. Rozdzielczość 1920 jest dla mnie zupełnie wystarczająca. Nie omieszkam również podzielić się efektami z czytelnikami, jeśli tylko będą zainteresowani i pod warunkiem, że będę miał co pokazać ;-)
Dla zainteresowanych tematem, na stronie Maxwell Render dostępne są tutoriale, a po więcej informacji zapraszam na blog Google Sketchup. Warto również zajrzeć do poprzednich artykułów na temat tej aplikacji [1], [2], [3].
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu