Google

Pięć platformówek retro za darmo. Wciągają, więc wchodzicie na własną odpowiedzialność

Mirosław Mazanec
Pięć platformówek retro za darmo. Wciągają, więc wchodzicie na własną odpowiedzialność
Reklama

Jerry Lawson był amerykańskim inżynierem który zrewolucjonizował rynek gier wideo. To jemu zawdzięczamy możliwość sprzedaży tytułów na kartridżach i to jemu poświęcone jest dzisiejsze Google Doodle.

Dzisiejsze Google Doodle to pięć platformówek do wyboru opracowanych w stylu retro (uwaga, wciągają). Możemy również spróbować stworzyć swoją bądź edytować i modyfikować którąś z tych pięciu. Można również przejść do działu w którym dowiemy się wszystkich szczegółów z życia Jerrego Lawsona.

Reklama

Lawson urodził się w Brooklynie w Nowym Jorku dokładnie 82 lata temu, 1 grudnia 1940 r. Jak możemy przeczytać w Wikipedii, od najmłodszych lat interesował się elektroniką, był ponoć mistrzem w naprawianiu telewizorów, z jego usług korzystali wszyscy sąsiedzi. Lawson nie był jednak specjalnie zainteresowany ukończeniem koledżu. Znalazł za to zatrudnienie w Fairchild Semiconductor, przedsiębiorstwie branży elektronicznej, zajmującym się produkcją elementów i układów elektronicznych opartych na półprzewodnikach. Tam stworzył swoją pierwszą grę arcade i został dyrektorem ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo. Kierowany przez niego zespół opracował konsolę Fairchild Channel F. Była pierwszą w której można było używać wymiennych kartridżów z grami. Wcześniej wszystkie gry były zapisane w konsolach na stałe w pamięci ROM.

Dzięki temu użytkownicy mogli tworzyć swoje biblioteki gier a producenci konsol zyskali nowe źródło dochodów ze sprzedaży gier.

Channel F nie był sukcesem komercyjnym, ale jego rozwiązanie wykorzystali inny producenci konsol, w tym Atari w swej konsoli Atari 2600 wydanej w 1977 r.

Ciekawostką jest to, że Lawson pracując w Fairchild przeprowadzał rozmowę kwalifikacyjną ze Steve Wozniakiem. Ostatecznie nie zdecydował się go zatrudnić.

Lawson współpracował później z Atari a także ze Stevie Wonderem który chciał stworzyć specjalny budzik dla dzieci z głosem rodzica. Pomysł nie został jednak nigdy zrealizowany. Zmarł w 2011 r. na skutek powikłań z cukrzycą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama