Nauka

Perseidy 2018. Noc spadających gwiazd już niedługo - jaka pogoda, gdzie obserwować?

Konrad Kozłowski
Perseidy 2018. Noc spadających gwiazd już niedługo - jaka pogoda, gdzie obserwować?
6

Perseidy 2018 - na noc spadających gwiazd szykują się już wszyscy miłośnicy zdarzeń astronomicznych. Zjawisko to będzie można podziwiać już za kilka dni. Nie przegapcie go, bo w tym roku będzie naprawdę spektakularne! Sprawdźcie na naszej specjalnej mapie najlepsze miejsca do obserwacji. Co jeszcze powinniście wiedzieć na ten temat?

Noc perseidów w 2018 roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Właśnie wtedy, będziecie mogli zobaczyć na niebie "spadające gwiazdy". Czym są perseidy i spadające gwiazdy już tłumaczyliśmy, a w ramach krótkiej przypominajki dodam, że w rzeczywistości są to niewielkie, skalne obiekty wpadające w ziemską atmosferę. Tam ulegają procesowi spalania, któremu towarzyszy efektowny błysk - może on potrwać od jednej do kilku sekund, dlatego podczas obserwacji nieba musicie być bardzo czujni.

Noc perseidów 2018 - pogoda, obserwacja

Rój perseidów jest aktywny co prawda od 17 lipca do 24 sierpnia, ale na wspomnianą noc przypada kulminacja wydarzenia - bądźcie gotowi od godziny 16:00 12 sierpnia, do około 4:00 nad ranem 13 sierpnia. Największe przedstawienie prognozowane jest przez International Meteor Organization na godzinę 21:00. Na niebie będzie można zauważyć nawet 150 "spadających gwiazd" na jedną godzinę, więc zapowiada się wyśmienity spektakl. Tym bardziej, że do oglądania go nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów - należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze lokalizacji na czas obserwacji. Trzymajcie się z dala od jasnych miejsc i jeśli to możliwe, wybierzcie jakieś wzniesienie. Na noc z 12 na 13 sierpnia zapowiadana jest udana pogoda - niebo nie powinno być zachmurzone, a co więcej problemem nie będzie światło Księżyca, który będzie w fazie nowiu.

Istnieją oczywiście miejsca, gdzie obserwacja będzie najbardziej dogodna ze względu na duże zaciemnienie. Za najciemniejsze miejsca w Polsce uznaje się:

  • Izerski Park Ciemnego Nieba
  • okolice dawnej wsi Bukowiec (1,5 km od granicy polsko-ukraińskiej)
  • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Więcej miejsc znajdziecie na specjalnej mapie.

Nie brakuje organizowanych specjalnie na tę noc wydarzeń przez obserwatoria, planetaria, muzea i inne placówki. Na "Warmińską Noc Perseidów" zaprasza Muzeum Nowoczesności Olsztyn Tartak Raphaelsonów w Parku Centralnym w Olsztynie. Na "Noc Perseidów 2018" możecie też wpaść do Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach.  Od godziny 21:00 będzie mogli też śledzić całe wydarzenie przed Planetarium Śląskim w Parku Śląskim. Dla osób z okolic Łodzi propozycją jest obserwacja w Parku Źródliska, gdzie planowane są dodatkowe atrakcje oraz obecność astronomów z Planetarium EC1. Dostępne będzie też warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu