Nauka

[PERSEIDY sierpień 2018] Noc spadających gwiazd - gdzie i kiedy oglądać

Konrad Kozłowski
[PERSEIDY sierpień 2018] Noc spadających gwiazd - gdzie i kiedy oglądać
4

Jak co roku tak i w 2018, będziemy mieli możliwość obserwacji zjawiska perseidów, czyli spadających gwiazd. W tym roku w sierpniu, w dniach 12-13 sierpnia 2018, odnajdźcie zaciemnione, oddalone od miasta miejsce i rozkoszujcie się cudownym wydarzeniem.

Noc spadających gwiazd w 2018

Noc perseidów w tym roku będzie wyglądać efektownie, choć jest to następstwo wydarzenia z 2016 roku. Wtedy znaleźliśmy się w samym centrum chmury drobin (spadających gwiazd), co zdarza się raz na 12 lat, natomiast za kilkanaście dni nasza planeta znajdzie się na skraju tego obłoku. Przewiduje się, że będziemy mogli zobaczyć od 90 do 110 perseidów w ciągu jednej godziny.

Noc spadających gwiazd w 2018 roku odbędzie się z 12 na 13 sierpnia - będzie to najbardziej efektowny moment, lecz warto zaznaczyć, że zjawisko będzie zachodzić aż do 24 sierpnia. Widowisko najlepiej śledzić daleko od jakiegokolwiek oświetlenia, dlatego zalecana jest wycieczka poza miasto, na przykład na zaciemnione wzniesienia, leśne polany czy w góry. Tak, by mieć jak najlepszy widok na niebo.

Dla bardziej wymagających obserwatorów poleca się również sięgnięcie po dodatkowe przyrządy na czas widowiska - przydatny może być teleskop, nawet skromniejszych wymiarów, albo zwykła lornetka, która także poprawi widoczność. Jeśli liczycie na coś więcej, warto jest zainteresować się organizowanym w waszej okolicy spotkaniami, które często odbywają się w najlepiej usytuowanych i wyposażonych miejscach - przykładami są warszawskie Centrum Nauki Kopernik czy chorzowskie Planetarium Śląskie.

Gdzie powinniśmy skierować swój wzrok? Punktem wyjścia jest Gwiazdozbiór Perseusza - od jego strony będą pojawiać się spadające gwiazdy. Na najlepsze widoki należy zaczekać jednak do minimum północy, gdyż dopiero po tym czasie wystąpi największe zagęszczenie. Spadające gwiazdy będzie można zauważyć na niebie od godz. 16:00 w niedzielę 12 sierpnia do 4:30 rano w poniedziałek 13 sierpnia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu