Świat

PayPal, Visa i Mastercard zawieszają działalność w Rosji

Kacper Cembrowski
PayPal, Visa i Mastercard zawieszają działalność w Rosji
8

Sankcje nie tylko obejmują już branże technologiczne i gier wideo, teraz zaczynają dotykać również systemu płatności. Zbrojne natarcie Rosji na Ukrainę sprawiło, że wszyscy odwracają się od państwa zarządzanego przez Władimira Putina - i ciężko się dziwić.

PayPal zawiesza swoje usługi na terenie Rosji

Jak podaje Reuters, PayPal zawiesza swoje usługi w Rosji w odpowiedzi na „gwałtowną agresję militarną tego kraju na Ukrainie”. Wicepremier Ukrainy, Mychajło Fedorow zamieścił na Twitterze list od prezesa PayPal, Dana Schulmana, potwierdzający decyzję firmy o zamknięciu działalności w Rosji. W piśmie CEO PayPala czytamy między innymi:

„W obecnych okolicznościach zawieszamy usługi PayPal w Rosji. [...] Robimy również wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać naszych pracowników w regionie w tym niezwykle trudnym czasie”

PayPal przestał akceptować nowych użytkowników z Rosji już na początku tego tygodnia, jednak teraz podjął zdecydowaną decyzję o całkowitym wstrzymaniu swoich usług w kraju, który dokonał inwazji zbrojnej na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że już w 2020 roku PayPal zawiesił usługi krajowe w Rosji, ale zezwolił na transakcje transgraniczne. Teraz nic już nie będzie dostępne.

Rzecznik firmy potwierdził jednak, że PayPal będzie tymczasowo przetwarzać wypłaty, aby umożliwić klientom przeniesienie istniejących sald z platformy.

Źródło: Depositphotos

Do bojkotu dołącza również Visa i Mastercard

PayPal nie jest jedyną firmą, która staje po stronie Ukrainy. To samo tyczy się Visy i Mastercard. Pierwsza z wymienionych firm wydała oficjalne prasowe oświadczenie, w którym czytamy:

​​Jesteśmy zmuszeni do działania po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnych wydarzeniach, których byliśmy świadkami. Żałujemy, że będzie to miało wpływ na naszych cenionych współpracowników oraz klientów, partnerów, handlowców i posiadaczy kart, których obsługujemy w Rosji. Ta wojna i ciągłe zagrożenie dla pokoju i stabilności wymagają, abyśmy zareagowali zgodnie z naszymi wartościami.

Głos zabrał również Mastercard. W prasowym oświadczeniu firmy czytamy:

Mając wszystko na uwadze – i zwracając uwagę na bezprecedensowy charakter obecnego konfliktu i niepewne otoczenie gospodarcze – postanowiliśmy zawiesić nasze usługi sieciowe w Rosji.

Decyzja ta wynika z naszych ostatnich działań mających na celu zablokowania dostępu do sieci płatniczej Mastercard wielu instytucjom finansowym, zgodnie z wymogami regulatorów na całym świecie.

Dzięki tej akcji, karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w rosyjskich bankomatach.

Rosja zaczyna mieć coraz większe problemy i największe globalne firmy wycofują się z kraju. Reakcja gigantów branży robi wrażenie i jest niezbitym dowodem na to, że nikt nie toleruje wojny.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news