Świat

Przestępcy będą mieć pod górkę — ten system pozwoli odnaleźć ich szybciej, niż kiedykolwiek

Kamil Świtalski
Przestępcy będą mieć pod górkę — ten system pozwoli odnaleźć ich szybciej, niż kiedykolwiek
3

Praca śledczych nie należy do łatwych, ale nowy system Patternizr z którego od jakiegoś czasu korzysta nowojorska policja, ma szansę ją choć trochę ułatwić. A przy okazji okazuje się być kolejną przeszkodą dla przestępców.

Czytając o sprawach kryminalnych sprzed lat, w których brak współpracy między organami ścigania z różnych miejsc był właściwie zerowy, można się złapać za głowę. To przez brak komunikacji i możliwości łatwego sprawdzenia wielu przestępcom ich sprawy uchodziły na sucho... zdecydowanie dłużej, niż powinny. Współcześnie policja ma do swojej dyspozycji systemy, które pozwalają znacznie szybciej wykryć sprawców. I nie chodzi tu tylko o monitoring czy możliwość robienia testów DNA, ale także nowoczesne systemy które pozwolą odnaleźć sprawy z podobnym schematem działania przestępców. Z takiego od 2016 roku korzysta nowojorska policja, ale dopiero teraz usłyszeliśmy o nim oficjalnie.

Zobacz też: Nastolatek grał w AR-ową grę. Aresztowali go za „zbrodnię”

Patternizr: nowoczesny system pozwalający przeszukiwać zbrodnie według schematu działania

Jeżeli wciągnęliście się kiedyś w programy kryminalne, to prawdopodobnie dość szybko dowiedzieliście się, że to właśnie schematyczność działania często okazywała się zgubną dla rozmaitych przestępców. Analitycy i osoby tworzące profil zbrodniarzy posługiwali się nimi, by przewidzieć ich następny krok, albo też po złapaniu ich na gorącym uczynku — przypisać im kolejne "zasługi". Jest to jednak proces żmudny i wymaga od organów ścigania ogromnych nakładów pracy. System Patternizr opracowany przez amerykańskie organy ścigania i wykorzystywany po raz pierwszy przez NYPD, ma w założeniach pomóc im go znacznie uprościć. Analitycy za jego pośrednictwem w kilka chwil mogą przeszukać setki tysięcy akt w poszukiwaniu analogicznych zachowań i historii. I choć brzmi to banalnie, to nowojorska policja już teraz informuje o tym, że... to działa. W jednym z podawanych przez siebie przykładów, przytaczają opowieść o złodzieju który przy kradzieży posłużył się strzykawką, a że w obu przypadkach ofiarą był sklep Home Depot — połączenie kropek nie było specjalnie skomplikowane. System poradził sobie z połączeniem tych spraw mimo że obie wydarzyły się na terenie innych posterunków.

Zobacz też: Prawie jak „raport mniejszości”. Taka technologia napawa strachem

Patternizr to żaden "twór przyszłości", który opowie nam o zbrodniach, jakie dopiero się wydarzą. To polegająca na niezwykle ogromnej bazie danych aplikacja, która pozwala łatwo przejrzeć setki tysięcy spraw, w poszukiwaniu powtarzających się charakterystycznych elementów. Twórcy mówią, że przy trenowaniu Patternizr wykorzystali zidentyfikowane schematy którymi posługiwali się przestępcy w ostatniej dekadzie. To oprogramowanie pozwoli im wiele rzeczy ułatwić, a przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić sporo czasu śledczym. Łączenie kropek będzie łatwiejsze, a dostęp do stale rozrastającej się bazy pozwoli na połączenie podobnych spraw, które rozgrywały się nie tylko na przestrzeni ostatnich tygodni czy miesięcy, ale także lat... a nawet całych dekad.

Zobacz też: Minority Report to nie sci-fi, będziemy przewidywać przestępstwa zanim się wydarzą

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu