Świat

Black Mirror w Chinach - ponad 23 mln obywateli z zakazem podróżowania za niski „rating”

Grzegorz Ułan
Black Mirror w Chinach - ponad 23 mln obywateli z zakazem podróżowania za niski „rating”
135

To się naprawdę dzieje… Kiedy pierwszy raz oglądałem ten odcinek w Black Mirror, mówiący o systemie oceny obywateli, nie spodziewałem się, że to się tak szybko zadzieje i to w stosunku 1:1.

Brytyjski The Guardian przed weekendem przytoczył dane, według których, w minionym roku odmówiono 23 mln obywatelom Chin podróżowania - 17,5 mln samolotem, a 5,5 mln pociągiem. Za co? Jakub Szczęsny, kiedy opisywał Wam ten system oceny obywateli w Chinach, posłużył się takim oto przykładem, by go Wam wyjaśnić, przenosząc go tak trochę na nasze podwórko:

Chiński system „punktów społecznych” działa na bardzo podobnej zasadzie, ale motyw jest zupełnie inny. Z ponad miliarda obywateli warto wyłuskać tych, którzy rokują najlepiej i już wcześniej wsławili się posłuszeństwem wobec systemu. A zatem – jeżeli pójdziesz na pochód pierwszomajowy, będziesz trzymał wizerunki dygnitarzy partyjnych, a na sam koniec „odwalisz” jeszcze czyn społeczny – ktoś z partii wyda dyspozycję o przyznanie Ci dodatnich punktów. Natomiast, jeżeli w trakcie pochodu poweźmiesz szturmówkę, pójdziesz naprzeciw pochodowi i skwitujesz to „tylko ścieki idą z prądem”, to otrzymasz punktową karę. Proste? Proste.

W rzeczywistości jednak system ten dotyka każdej sfery życia Chińczyków, nie zapłacisz podatku czy grzywny - punkty minusowe, przejdziesz na czerwonym świetle - punkty w dół, zażywasz narkotyki - "rating" w dół. The Guardian przytacza jeszcze mniejsze występki, wpływające na system oceny, jak palenie w pociągu czy wychodzenie na spacer z psem bez smyczy. Za karę obywatele zostają pozbawieni możliwości podróżowania, po olbrzymim przecież kraju, a także zakaz jego opuszczania.

Wspomniany odcinek Black Mirror przytacza dokładnie 1:1 tę sytuację. Przerażające prawda?

Źródło: The Guardian via Wykop.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu