Wczoraj Allegro podało na swoich stronach szereg zmian, jakie będą obowiązywać na tej platformie w nadchodzących miesiącach. Moją uwagę jednak przykuł fragment dotyczący zmian związanych z pakietem eCommerce VAT, które wejdą w życie od 1 lipca 2021 roku.
Podwyżki na Allegro za towary spoza UE, które dotkną kupujących i sprzedających
Czym jest pakiet eCommerce VAT?
W celu uporządkowania informacji o wchodzących od wakacji zmianach, które bez wątpienia dotkną w znaczący sposób handel w e-commerce w całej UE, kilka informacji o tym czym w ogóle jest pakiet eCommerce VAT.
To zupełnie nowy system rozliczeń podatkowych w odniesieniu do towarów importowanych do krajów UE z innych państw. Głównie dotyczy to towarów importowanych z chińskich portali aukcyjnych typu AliExpress.
Podstawą nowego systemu rozliczeń podatkowych ma być portal IOSS - Import One-Stop Shop, z poziomu którego przedsiębiorcy importujący towary spoza UE będą mogli rozliczać od nich podatek VAT.
W celu uproszczenia tego systemu, pakiet eCommerce VAT wprowadza istotną zmianę w zakresie podatku od towarów o wartości do 22 euro. Do 1 lipca 2021 roku od towarów tych podatek VAT nie jest pobierany, a od tego dnia wszystkie towary importowane spoza UE będą podlegać podatkowi VAT niezależnie od ich wartości.
Co przyświecało pomysłodawcom pakietu eCommerce VAT najbardziej? Tu już najbardziej adekwatną odpowiedzią na to pytanie będzie wypowiedź wiceministra finansów, Jana Sarnowskiego:
- Jest to projekt, który w zamyśle Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej. Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o ¼. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu.
Ponadto przedsiębiorcy rozliczający się z podatku VAT w ramach One-Stop Shop, będą mogli to robić tylko w swoim rodzimym kraju, bez potrzeby rozliczenia VAT-u w każdym z krajów, do których wysyłają towary.
Co z przedsiębiorcami, którzy nie będą korzystali z systemu IOSS? W takim przypadku zastosowanie będzie miał uproszczony mechanizm pobierania należnego podatku VAT. Pobierany on będzie od klientów przez organ zgłaszający, na przykład operatora pocztowego (w Polsce będzie to Poczta Polska), firmę kurierską czy agentów celnych.
Pakiet eCommerce VAT na Allegro
Tyle tytułem wstępu, przejdźmy już do handlu na Allegro i zasad, które zaczną obowiązywać na tej największej platformie sprzedażowej w Polsce od 1 lipca 2021 roku.
Dość powszechną praktyką sprzedawców na Allegro jest model sprzedaży o nazwie dropshipping. W dużym skrócie polega on na pośredniczeniu w sprzedaży towarów, głównie z platform chińskich. Sprzedawca zamieszcza ofertę sprzedaży określonych towarów dostępnych na przykład na AliExpress, gromadzi zamówienia od kupujących na Allegro, przekazuje je dostawcy w Chinach, a ten już we własnym zakresie realizuje dostawę towarów do kupujących w Polsce. Sprzedawca na Allegro zarabia w tym wypadku na prowizji, będącej różnicą pomiędzy kwotą wpłaconą na jego konto przez kupującego na Allegro, a kwotą przekazywaną dostawcy w Chinach.
W komentarzach pod kilkoma wpisami o nowych zasadach pojawiły się sugestie, że w związku z wprowadzeniem pakietu eCommerce VAT, sprzedawcy w Chinach będą deklarowali mniejsze wartości towarów, na przykład 1 euro.
To może się nie udać w przypadku dropshippingu realizowanego w ramach Allegro:
1 lipca Unia Europejska wprowadza pakiet eCommerce VAT. W związku z tym, za część transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami (B2C) na platformach elektronicznych, sprzedający spoza Unii Europejskiej będą się rozliczać na nowych zasadach. Podatek VAT z tytułu tych transakcji rozliczać będą platformy, w tym Allegro, a nie sprzedawcy. Oznacza to, że od tych transakcji pobierzemy od sprzedawcy podatek VAT.
Aby sprecyzować kogo dokładnie będzie dotyczyć ta zmiana, również posłużę się tu cytatem od Allegro:
Kogo dotyczy ta zmiana? Sprzedających z siedzibą poza Unią Europejską, którzy wysyłają towary z terytorium Unii Europejskiej. Będzie ona dotyczyć transakcji realizowanych przez sprzedających z siedzibą poza Unią Europejską i bez stałego miejsca prowadzenia działalności na jej terytorium w rozumieniu regulacji dotyczących VAT, jeśli towar wysyłany jest z Unii Europejskiej.
Mamy więc tu klasyczną sytuację w wielu ofertach sprzedaży w modelu dropshipping na Allegro. Towar wysyłany od sprzedawców z Chin i dostarczany do kupujących bezpośrednio z magazynów rozlokowanych w krajach UE, na przykład w Niemczech.
W takich przypadkach sprzedawcy na Allegro będą zobowiązani już przy zamieszczaniu oferty uwzględniać podatek VAT w cenie i kosztach dostawy, obliczany rzecz jasna na podstawie rzeczywistej wartości sprzedawanych towarów.
Jeśli dany sprzedawca rozlicza się z podatku VAT od towarów importowanych z krajów spoza UE i rozliczy go w ramach systemu One-Stop Shop, będzie musiał taką informację przekazać bezpośrednio Allegro. W przeciwnym wypadku Allegro będzie obciążać ich wykazaną kwotą należnego podatku VAT. Allegro w najbliższym czasie ma poinformować sprzedawców o liście towarów, które nie będą podlegać podatkowi VAT w ramach pakietu eCommerce VAT.
Dodatkowo, będziemy zobowiązani do archiwizacji odpowiednich danych dotyczących wszystkich transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami (B2C). W szczególności tych, za które będziemy rozliczać VAT. Będziemy też zobowiązani do przekazywania tych danych na żądanie organów podatkowych.
Skąd te zmiany właśnie na Allegro? W moim rozumieniu przepisów, Allegro też jest przecież sprzedawcą. Na ich platformie dochodzi do transakcji sprzedaży i kupna towaru na przykład z Chin, za który niezależnie od jego wartości będzie musiał zostać pobranych podatek VAT. Jeśli sprzedawcy czy pośrednicy nie będą go regulować we własnych zakresie w ramach platformy IOSS, Allegro samo już w ich imieniu go pobierze i przekaże organom celnym w formie miesięcznych płatności.
Czy to oznacza koniec dropshippingu na Allegro? Osobiście uważam, że wiązać się to może z podwyżkami za tak sprzedawane towary, których ceny będą powiększane o podatek VAT. W rezultacie takie oferty przestaną być atrakcyjne dla kupujących, no ale przecież o to właśnie w tym całym pakiecie eCommerce VAT chodzi.
Źródło: Allegro.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu