E-commerce

Od lipca zapłacisz 23% więcej za wszystkie zakupy z AliExpress. Nawet te o niskiej wartości

Grzegorz Ułan
Od lipca zapłacisz 23% więcej za wszystkie zakupy z AliExpress. Nawet te o niskiej wartości
35

Już od 1 lipca 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy i rozliczenia podatkowo-celne, tzw. „pakiet VAT dla e-commerce” dla przesyłek zakupionych poza Unią Europejską, głównie na sprzedażowych platformach internetowych w Chinach.

Tak więc, jeszcze tylko przez pół roku obowiązywać będą w większości krajów UE dotychczasowe zasady obsługi celno-podatkowej przesyłek z Chin, a w szczególności tych o wartości do 22 euro, które aktualnie są zwolnione z podatku VAT.

Od 2018 roku Poczta Polska współpracuje z Krajową Administracją Skarbową i razem kontrolują takie towary, które docierają do naszego kraju z Azji drogą kolejową przez Małaszewicze w specjalnie utworzonym do tego celu Oddziale Celno - Pocztowym w Lublinie.

Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej:

Usytuowanie Polski na mapie świata sprawia, że jesteśmy bramą do Europy dla towarów, które napływają m. in. z krajów azjatyckich. Stąd współpraca Poczty z KAS, aby wspólnie przygotować się na zmiany, jakie niesie „pakiet VAT dla  e-commerce”. Zależy nam, aby sprawnie i zgodnie z nowym prawem obsługiwać rosnące wolumeny przesyłek z towarami spoza UE. Zamawiający je polscy klienci oczekują szybkich dostaw i prostych procedur celno-skarbowych.

Został on utworzony pod koniec 2018 roku i przez cały 2019 roku na 10 mln przesyłek z Chin, które przeszły przez ten oddział, nałożono cła i podatki jedynie na 8,5 tysięcy z nich. Według Ośrodku Badań Azji sytuacja ta wynikała głównie z tego powodu, że sprzedawcy z azjatyckich platform często zaniżali wartości swoich sprzedawanych towarów, by uniknąć ich opodatkowania.

Ośrodek Badań Azji – Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej:

Pomimo stworzenia specjalnego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej w sortowni w Lublinie – w którym miało pracować 48 celników i 40 pocztowców w okresie od grudnia 2018 do listopada 2019 – z 10,7 mln przesyłek, jakie przeszły przez obiekt, a z których ponad 90 proc. było nadanych w Chinach, podatki lub cło nałożono na ok 8,5 tys. Z tytułu tych opłat skarb państwa pozyskał zaledwie 889 tys. PLN.

Wraz z wejściem w życie „Pakietu VAT dla e-commerce” na terenie całej Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku, ma się to zmienić z uwagi na to, że jak pisze Poczta Polska w swoim komunikacie, podatki będą nakładane na wszystkie przesyłki spoza UE, również te o niskiej wartości.

Tzw. „pakiet VAT dla  e-commerce” oznacza, że operatorzy pocztowi w Unii Europejskiej będą jednocześnie pełnić funkcję podmiotu, który zgłasza towary – w procedurze celnej importowej – umieszczone w przesyłkach pocztowych, a zakupione poza Unią Europejską. Przy czym podatek będzie nakładany na wszystkie towary, nawet te o niskiej wartości. Powoduje to m.in. konieczność stworzenia efektywnego systemu IT do obsługi przesyłek połączonego z państwowym systemem celno-podatkowym.

Stworzeniem odpowiedniego systemu IT, który będzie w stanie obsłużyć tyle milionów paczek zajmie się spółka córka PP, a mianowicie Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o. (w ramach prac PPUC powstała do tej pory między innymi platforma Envelo). Całe oprogramowanie ma być gotowe i wdrożone jeszcze przez 1 lipca 2021 roku.

Do tego czasu Poczta Polska zapowiada przeprowadzenia kampanii informacyjnej przeznaczonej dla klientów z Polski zaopatrujących się w towary na platformach e-commerce zlokalizowanych poza Unią Europejską. Dowiemy się z niej o wszystkich aspektach funkcjonowania nowych regulacji celno-podatkowych, które mają obowiązywać od przyszłorocznych wakacji.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu