E-commerce

Jak korzystać z paczkomatu? Oto poradnik krok po kroku

Krzysztof Rojek
Jak korzystać z paczkomatu? Oto poradnik krok po kroku
26

Paczkomaty to jedno z najważniejszych udogodnień jeżeli chodzi o zakupy przez internet... i nie tylko! Oto krótki poradnik, jak z nich korzystać. Wszystko co musisz wiedzieć o Paczkomatach

Czym są Paczkomaty?

Paczkomaty to nic innego jak urządzenia, które możemy spotkać najczęściej na zewnątrz budynków w określonych lokacjach, ale też i czasami wewnątrz, np. na stacjach benzynowych czy biurowcach. Mają one wygląd podłużnych, metalowych konstrukcji podzielonych na mniejsze skrytki — oferujące w sumie trzy różne wielkości. Paczkomaty to automaty na paczki należące do firmy InPost — i to właśnie ona ma zastrzeżony znak towarowy.

Paczkomaty pozwalają nam na nadawanie oraz odbiór przesyłek. Szybko i bezproblemowo. Z tego powodu ich pozycja w Polsce w ostatnich latach rośnie w szybkim tempie — a kolejne automaty pojawiają się jak grzyby po deszczu!

Jaka jest zasada działania Paczkomatów?

Paczkomaty korzystają ze specjalnego systemu, pozwalającego na szybki i sprawny odbiór paczki. Jeżeli złożymy zamówienie i wybierzemy tę opcję dostawy, będziemy mogli śledzić naszą paczkę tak jak w przypadku tradycyjnego kuriera. Zamiast jednak pod nasze drzwi, paczka zostanie włożona do jednej ze skrytek automatu na paczki firmy InPost, która to skrytka zostanie zablokowana do czasu aż przyjdziemy na miejsce.

Aby odebrać przesyłkę z Paczkomatu, będziemy mieć trzy opcje.

 • Otworzenie odpowiedniej skrzynki poprzez zeskanowanie kodu QR w dostępnym tam czytniku;
 • Otworzenie odpowiedniej skrzynki poprzez wpisanie kodu odbioru na ekranie Paczkomatu;
 • Otworzenie odpowiedniej skrzynki zdalnie — z poziomu aplikacji InPost.

System kodów to mechanizm zapewniający bezpieczeństwo i dbający o to, by nikt nie pomylił skrytki i nie zabrał cudzej paczki.

Jakie firmy mają w Polsce paczkomaty lub podobne urządzenia?

Wszystkich Paczkomatów w Polsce chyba nikt nie policzył, ponieważ ich liczba dynamicznie się zmienia i z miesiąca na miesiąc ich przybywa. Na chwilę obecną możemy polegać tylko na wyliczeniach samych firm przewozowych. Najwięcej paczkomatów w Polsce ma oczywiście InPost i ich liczba niedawno sięgnęła 19 tysięcy.

Warto jednak zaznaczyć, że InPost nie jest jedyną firmą oferującą w Polsce automaty na paczki. Takie urządzenia ma też  w swojej ofercie DHL, Allegro, Poczta Polska, DPD oraz Cainiao.

Jak odbierać przesyłki z Paczkomatu. Przewodnik krok po kroku

Jeżeli ktoś nigdy nie korzystał z paczkomatu i boi się, że coś pójdzie nie tak, wystarczy, że skorzysta z kilku prostych kroków:

 • przy zamawianiu przesyłki (niezależnie czy ze sklepu internetowego czy też np. z OLX) trzeba zaznaczyć, że chcemy paczkomat jako formę dostawy. Wtedy też musimy podać nasz adres e-mail, numer telefonu oraz numer Paczkomatu w którym chcemy odebrać przesyłkę. Jeżeli go nie znacie — na oficjalnej stronie przewoźnika dostępna jest dokładna mapa, która pozwoli wam zlokalizować interesujący Was automat i zapoznać się z jego kodem.
 • Po dokonaniu zakupu — na wskazany adres e-mail przyjdzie specjalny kod służący do śledzenia paczki. Cały proces możemy też śledzić w aplikacji mobilnej, gdzie zostanie ona skojarzona z naszym numerem telefoni.
 • Kiedy kurier włoży przesyłkę do Paczkomatu — otrzymamy powiadomienie (w aplikacji oraz na adres e-mail). To znak, że jest ona gotowa do odbioru. W wiadomościach tych będą się również znajdować kody odbioru (QR / cyfrowy). Wystarczy wówczas podejść do automatu i skorzystać z jednej z opcji odbioru. W wyjątkowych sytuacjach wysokiego obłożenia Paczkomatów (np. w gorącym, przedświątecznym, sezonie) może się zdarzyć, że zamiast w paczkomacie paczka będzie w vanie u kuriera, który czeka przy urządzeniu. W każdym razie – w wiadomości SMS będzie podane, jak długo możemy zwlekać z odebraniem paczki.
 • Gotowe!

Jak nadawać przesyłki w Paczkomacie - poradnik krok po kroku

Wiemy już jak odbierać przesyłki w Paczkomacie — a jak je nadawać? To również nic skomplikowanego. Zwłaszcza w czasach, w których InPost i Paczkomaty oferują opcję nadawania bez etykiety. Aby nadać przesyłkę w Paczkomoacie nie musimy drukować listów przewozowych, ani nawet mieć specjalnych kodów QR. Wystarczy opłacona przesyłka w aplikacji... i aplikacja właśnie!

 • Przygotuj paczkę — zapakuj ją szczelnie tak, by jej zawartości nic nie groziło podczas nawet najdłuższych przygód;
 • Do wyboru masz dwie opcje: wysyłka z etykietą (wówczas za pośrednictwem strony InPost.pl wpisujesz wszystkie dane, dokonujesz opłaty, drukujesz i przyklejasz na przesyłkę stosowny list przewozowy) lub nadanie bez etykiety (wszystkich formalności dokonujesz bezpośrednio w aplikacji).
 • Niezależnie od tego którą z opcji wybrałeś — po dokonaniu opłaty otrzymasz kod QR paczki, którą chcesz nadać.
 • W Paczkomacie wybierasz opcję "Nadaję przesyłkę" — skanujesz kod QR. Otworzy się skrytka w której umieszczasz paczkę.
 • Zamykasz drzwi, potwierdasz nadanie przesyłki na ekranie Paczkomatu... i gotowe!

Korzystanie z paczkomatów - częste pytania

Ile paczka będzie czekać w paczkomacie?

Na odbiór przesyłki z Paczkomatu użytkownicy mają 48 godzin. Można ten czas przedłużyć — jest to jednak usługa dodatkowo płatna. Koszt przedłużenia oczekiwania przesyłki w Paczkomacie wynosi 7,99 zł. Mozna z niej korzystać wielokrotnie.

Ile kosztuje Paczkomat?

Cennik usług Paczkomatu uzależniony jest od gabarytu przesyłki. Oto jak przedstawia się obecnie cennik:

 • Gabaryt A — Maksymalne wymiary: 80 x 380 x 640 mm, minimalna wysokość: 1 mm, maksymalna waga: 25 kg. Cena: 16,99 zł
 • Gabaryt B — Maksymalne wymiary: 190 x 380 x 640 mm, minimalna wysokość: 81 mm, maksymalna waga: 25 kg. Cena: 18,99 zł.
 • Gabaryt C — Maksymalne wymiary: 410 x 380 x 640 mm, minimalna wysokość: 191 mm, maksymalna waga: 25 kg. Cena: 20,99 zł.

Czy ktoś może odebrać moją paczkę za mnie?

Tak. Oczywiście, nie może to być każdy. Musi to być osoba, która zna nie tylko nasz numer telefonu, ale też posiada kod uwierzytelniający / QR. Jeżeli prześlemy te informacje znajomemu, może on za nas odebrać paczkę. Tak długo jak nie będzie zalogowany naszym kontem w swojej aplikacji InPost — nie będzie on jednak mógł otworzyć zdalnie skrytki.

Co się dzieje z nieodebranymi paczkami?

Jeżeli przekroczymy 48 godzin i nie przedłużymy tego czasu — kurier przy najbliższej wizycie zabierze paczkę ze skrytki i trafi ona do nadawcy.

Aktualizacja: 28.04.2023

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu