E-commerce

Jak korzystać z paczkomatu? Oto poradnik krok po kroku

Krzysztof Rojek
26

Paczkomaty to jedno z najważniejszych udogodnień jeżeli chodzi o zakupy przez internet. Oto krótki poradnik, jak z nich korzystać.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi – konieczność kupienia prezentów dla swoich bliskich. Niestety, obecna sytuacja nie sprzyja chodzeniu po sklepach czy galeriach handlowych, dużo placówek także ograniczyło swoją działalność. Oczywiście – możemy prezenty zamówić przez internet, jednak duży wzrost takich zamówień sprawia, że kurierzy mają masę pracy i skorzystanie z takiej formy dostawy może generować problemy. Dlatego w tym roku absolutny triumf święcą paczkomaty. Jako, że takie urządzenia nie są obecne we wszystkich miejscach w Polsce, część osób nigdy z nich nie korzystała. A zdecydowanie warto.

Czym są paczkomaty?

Paczkomaty to nic innego jak urządzenia, które możemy spotkać najczęściej na zewnątrz budynków w określonych lokacjach, ale też i czasami wewnątrz, np. na stacjach benzynowych. Mają one wygląd podłużnych, metalowych konstrukcji podzielonych na mniejsze skrytki. Poszczególne paczkomaty należą do konkretnych firm zajmujących się przewożeniem paczek, tj. inPost czy Poczta Polska. Paczkomaty pozwalają nam na odbiór paczki (kiedy składamy zamówienie możemy wybrać je jako formę dostarczenia) oraz na nadanie paczki.

Jaka jest zasada działania paczkomatów?

Paczkomaty korzystają ze specjalnego systemu, pozwalającego na szybki i sprawny odbiór paczki. Jeżeli złożymy zamówienie i wybierzemy tę opcję dostawy, będziemy mogli śledzić naszą paczkę tak jak w przypadku tradycyjnego kuriera. Zamiast jednak pod nasze drzwi, paczka zostanie włożona do jednej ze skrytek paczkomatu, która to skrytka zostanie zablokowana do czasu aż przyjdziemy na miejsce. Aby odebrać paczkę będziemy musieli podać specjalny kod, który otworzy skrytkę – jest to mechanizm zapewniający bezpieczeństwo i to, że nikt nie pomyli się i nie zabierze czyjejś paczki.

Jakie firmy mają w Polsce paczkomaty lub podobne urządzenia?

Wszystkich paczkomatów w Polsce chyba nikt nie policzył, ponieważ ich liczba dynamicznie się zmienia i z miesiąca na miesiąc ich przybywa. Na chwilę obecną możemy polegać tylko na wyliczeniach samych firm przewozowych. Najwięcej paczkomatów w Polsce ma oczywiście InPost i ich liczba niedawno sięgnęła 10 tysięcy. Paczkomaty ma też DHL (170 urządzeń), Poczta Polska (240 paczkomatów), a DPD posiada bardzo podobną usługę nazwaną DPD Pickup, czyli Punkt Odbioru Paczek – takich punktów jest 2600 w całej Polsce.

Jak korzystać z paczkomatów krok po kroku

Jeżeli ktoś nigdy nie korzystał z paczkomatu i boi się, że coś pójdzie nie tak, wystarczy, że skorzysta z kilku prostych kroków:

- przy zamawianiu (niezależnie czy ze sklepu internetowego czy też np. z OLX) trzeba zaznaczyć, że chcemy paczkomat jako formę dostawy. Wtedy też musimy podać nasz mail i numer telefonu.

- wybieramy, do którego paczkomatu chcemy mieć dostawę. Aby zidentyfikować paczkomat niezbędna jest znajomość jego kodu. Ten znajdziemy bezpośrednio na stronie firmy kurierskiej. Wpisujemy kod paczkomatu w odpowiednie miejsce, bądź też przekazujemy go sprzedawcy.

- po dokonaniu zakupu na nasz mail, powinien przyjść link do śledzenia paczki.

- jeżeli paczka dotrze do paczkomatu, dostaniemy o tym powiadomienie SMS / kod QR pozwalający odebrać paczkę z paczkomatu. W wyjątkowych sytuacjach wysokiego obłożenia paczkomatów (np. przed świętami) może się zdarzyć, że zamiast w paczkomacie paczka będzie w vanie u kuriera, który czeka przy urządzeniu. W każdym razie – w wiadomości SMS będzie podane, jak długo możemy zwlekać z odebraniem paczki.

- jeżeli chcemy odebrać paczkę z paczkomatu, musimy najpierw się uwierzytelnić, podając numer telefonu i kod, który przyszedł SMS’em, bądź też skanując kod QR. Wszystko robimy w panelu głównym paczkomatu. Po uwierzytelnieniu odpowiednia skrytka się otworzy i możemy odebrać naszą paczkę.

Korzystanie z paczkomatów - częste pytania

Ile paczka będzie czekać w paczkomacie?

To zależy bardzo mocno od tego, z usług jakiej firmy kurierskiej korzystamy i jaki mamy okres roku. Standardowo jest to 48 godzin. W momencie zwiększonego ruchu (np. w okresie przedświątecznym) zaleca się szybszy odbiór, aby nie zajmować paczkomatu. Wtedy też czas odbioru możę zostać skrócony.

Ile kosztuje paczkomat?

Jeżeli składamy zamówienie online, ceny za jego przesłanie są uzależnione od gabarytów i wagi zamówienia. Nie da się więc wyliczyć, ile dokładnie kosztuje przesłanie paczki do paczkomatu, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę średnie ceny, trzeba przyznać, że przesyłka do paczkomatu zazwyczaj jest tańsza.

Czy ktoś może odebrać moją paczkę za mnie?

Tak. Oczywiście, nie może to być każdy. Musi to być osoba, która zna nie tylko nasz numer telefonu, ale też posiada kod uwierzytelniający / QR. Jeżeli prześlemy te informacje znajomemu, może on za nas odebrać paczkę.

Co się dzieje z nieodebranymi paczkami?

Jeżeli przekroczymy czas oczekiwania, paczki wracają do lokalnego punktu dystrybucji, skąd możemy je odebrać w określonym, dłuższym czasie. Zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu