T-Mobile zajął trzeci raz z rzędu pierwsze miejsce w porównaniu operatorów infrastrukturalnych świadczących w Polsce usługi mobilne przeprowadzonym przez P3 Communications. Operator podsumował jednocześnie miniony rok, chwaląc się swoimi dokonaniami.
T-Mobile uzyskał w badaniu, łącznie 830 punktów, wygrywając zarówno w kategorii jakości połączeń głosowych 344 punkty i usług transmisji danych 486 punktów. Zdobywca drugiego miejsca uzyskał łącznie 816 punktów natomiast kolejni badani odpowiednio 809 i 775. Nieoficjalnie wiadomo, że drugie i trzecie miejsca należały do Orange oraz Play. Plus znalazł się poza podium. Warto podkreślić, że choć P3 Communications jest niezależną organizacją, badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy Deutsche Telekom właściciela sieci T-Mobile.. Jak jednak zapewnia Adam Sawicki, Prezes Zarządu T-Mobile Polska:
Najlepsza sieć nie jest dla nas celem samym w sobie. To sposób na zapewnienie klientom absolutnie najlepszego doświadczenia z korzystania z usług mobilnych. Tylko wtedy można uznać to za pełen sukces i pod tym kątem badana jest sieć.Badania certyfikujące sieci realizowane są w oparciu o te same wskaźniki w kilkunastu krajach. Daje nam to gwarancję ich wiarygodności i rzetelności.
Korzystając z okazji, podczas konferencji prasowej w Warszawie, przedstawiciele T-Mobile podsumowali minione 12 miesięcy. Jak niejednokrotnie padało z ust prezesa Sawickiego, był to okres przełomowy dla sieci. W trzecim kwartale udało się bowiem zahamować odpływ klientów, a kwartał później utrzymać ten trend i wygenerować wzrosty. Ma to być zasługą nowego sposobu komunikacji, atrakcyjniejszych niż dotąd ofert oraz wystrzegania się wpadek w postaci m.in. niejasnych zapisów w umowach czy ukrytych kosztów. Jednocześnie operator podkreśla, że rok 2016 był okresem dużych inwestycji w infrastrukturę LTE. Jak tłumaczy Thomas Lips, Członek Zarządu T-Mobile, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji:
Dzięki ogromnym nakładom inwestycyjnym docieramy z siecią LTE do ponad 99% populacji kraju stale zwiększając dostępną pojemność i przepustowość sieci. Oddaliśmy też w ręce klientów, jako jedni z pierwszych na świecie, niezwykle użyteczne technologie VoLTE i VoWiFi, dzięki którym mogą rozmawiać również tam, gdzie zasięg sieci jest ograniczony.
Dla porównania jeszcze rok temu w zasięgu LTE znajdowało się 83 proc. populacji Polski. Idzie to w parze z wdrożeniem technologii Carrier Aggregation, która pozwoliła na uzyskanie odpowiednio wysokiej wydajności nadajników BTS. To ważne, biorąc pod uwagę, że rok do roku ilość przesyłanych danych za pośrednictwem sieci LTE wzrosła o 275 proc. Ale nie tylko, bo uruchomione w ubiegłym roku usługi VoLTE i VoWiFi mają być stale rozwijane. Obecnie obsługuje je zaledwie 5 modeli telefonów, ale w pierwszym kwartale 2017 roku ta liczba ma wzrosnąć do 19.
T-Mobile zapowiada, że w 2017 roku chce się początkowo skupić na uruchamianiu stacji stacji z LTE800/2600 - szczególnie w dużych ośrodkach miejskich.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu