Telekomy

Już 40% kraju w zasięgu LTE Plus Advanced

Grzegorz Ułan
Już 40% kraju w zasięgu LTE Plus Advanced
41

Od roku operatorzy rozbudowują swoje sieci, poprzez agregację pasm i można powiedzieć, że idzie im to już dosyć szybko, przynajmniej patrząc po udostępnianych mapkach. I dobrze, bo zapotrzebowanie cały czas rośnie, a zwykłe LTE nie będzie w stanie obsłużyć takich wzrostów wykorzystania internetu.

W przesłanym właśnie komunikacie, Plus informuje, że w IV kwartale 2016 r. jego klienci przetransferowali 152 PB danych - o 23% więcej niż w poprzednim kwartale i aż o 63% więcej w stosunku do roku wcześniejszego. Cały 2016 rok to 514 PB - o 80% więcej niż w roku 2015.

LTE Advanced Grupy Cyfrowy Polsat udostępniany jest w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to agregacja dwóch nośnych po 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 oraz 2600 MHz. Z kolei w drugim wariancie jest to agregacja nośnej 20 MHz w paśmie 1800 oraz nośnej 5 MHz na częstotliwości 800 MHz.

Zasięg LTE Plus Advanced

Agregacja pasm to przede wszystkim większa pojemność, która daje możliwość korzystania z szybkiego internetu mobilnego większej liczbie użytkowników, dlatego tak ważne jest szybkie pokrycie kraju. A to w przypadku Plusa jest już na poziomie 40%. Zwykłe LTE natomiast pokrywa już 99%.

Przy okazji spojrzałem na pokrycie LTE+ innych operatorów. Orange i T-Mobile nie wyszczególniają jeszcze tej technologii na mapie, natomiast w Play poglądowo zasięg wydaje się na zbliżonym poziomie.

Zasięg 4G LTE ULTRA w Play

To oczywiście wszystko poglądowe dane, liczby czy też mapki pokazują tylko potencjalną możliwość korzystania z tej czy innej technologii. Nawet z zasięgiem zwykłego LTE bywa różnie. Wystarczy, że mamy jedną „kreskę” i już jesteśmy zaliczani do zasięgu w danej technologii. Mam nadzieję, że rozbudowa i agregacja pasm, pozwoli jeszcze w tym w tym roku na większy komfort korzystania z internetu mobilnego klientom wszystkich operatorów.

Mapy zasięgu polskich operatorów:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu