Motoryzacja

Oto bateria Tesli Model 3! Eksperci mówią o cudzie techniki Elona Muska

Marek Adamowicz
Oto bateria Tesli Model 3! Eksperci mówią o cudzie techniki Elona Muska
79

Elon Musk i jego sztab ludzi stworzyli prawdziwe dzieło sztuki i techniki. Tak mówi się o baterii w nowej Tesli Model 3! Teraz możesz ją zobaczyć z bliska!

Wokół Tesli od dawien dawna krąży wiele kontrowersji i plotek. Koncern Elona Muska jest żywym przykładem zapisywania się na kartach historii współczesnej motoryzacji. Stworzenie od podstaw marki, które produkuje wyłącznie elektryczne samochody, kupowane przez setki tysięcy ludzi okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. I wszyscy nie mogą się nadziwić jak to możliwe, że Tesla potrafiła zbudować tak wyśmienite samochody elektryczne. To samo pytanie zadają sobie eksperci, którzy próbują w poszczególnych częściach odnaleźć wiele odpowiedzi na pytania tłumaczące fenomen konstrukcji Elona Muska i jego ludzi.

Dlatego też Jack Rickard i jego ludzie w EVTV wzięli w obroty baterię, która montowana jest w nowej Tesli Model 3. Wykorzystując jeden z uszkodzonych egzemplarzy wymontowali akumulator z samochodu i przed kamerami dokładnie opisali jego możliwości i konstrukcję. Zachwytom nad baterią zastosowaną w Modelu 3 nie było końca. Na trwającym ponad półtorej godziny materiale znajdziemy akumulator o pojemności 75 kWh. Ten ostatni zajmuje praktycznie całą powierzchnię płyty podłogowej Tesli.

W porównaniu do baterii stosowanych w większej Tesli Model S, największą zmianą i zaskoczeniem było to, że wiele komponentów wbudowanych zostało w akumulator, a nie w inne miejsca pojazdu. Mowa tutaj m.in. o przetwornicy, ładowarce, kontrolerze systemu zarządzania akumulatorem czy systemie dbającym o ochronę baterii. De facto poza systemem multimedialnym i silnikami elektrycznymi cała elektronika została ukryta w obudowie baterii. Dużo miejsca poświęcono też na samą budowę zestawu akumulatora Tesli Model 3. Ważąca prawie 500 kg bateria została uznana przez prowadzącego program za dzieło sztuki i „najlepszą baterię kiedykolwiek zbudowaną do tej pory”.

Cały materiał Jacka Rickarda w EVTV możecie zobaczyć poniżej. To trzeba zobaczyć!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu