Polska

Nie sprzedacie laptopów dla uczniów w lombardzie czy na Allegro

Grzegorz Ułan
Nie sprzedacie laptopów dla uczniów w lombardzie czy na Allegro
63

W styczniu informowaliśmy Was o rządowym projekcie przekazania nieodpłatnie wszystkim uczniom klas czwartych w Polsce laptopów. Od razu pojawiły się w związku z tym komentarze o zapełnieniu się nimi lombardów czy portali aukcyjnych. Nie tak prędko.

Łącznie na projekt ten złoży się przekazanie 370 tys. laptopów uczniom rozpoczynającym od nowego roku szkolnego nauki w klasach czwartych, co wiąże się z przetargiem na ich dostarczenie o wartości 760 mln zł - co ma być też powielane każdego następnego roku (więcej o tym w tym wpisie).


Siłą rzeczy zaczęły pojawiać się komentarze, iż w związku z tym projektem zapełnią się lombardy czy serwisy typu Allegro, OLX itp. tymi właśnie laptopami, przekazanymi do sprzedaży. To oczywiście miałoby być nielegalne, a jedną z opcji na uniknięcie takiego procederu, zdradził dziś rząd.

Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa:

Zgodnie z zapowiedziami, zadbamy o zabezpieczenie sprzętu i interesu dzieci. Każdy laptop będzie miał wygrawerowany specjalny znak z orłem w koronie, a także naklejkę z logiem Unii Europejskiej. To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu.

Wspomniany orzeł, widoczny poglądowo na obrazku tytułowym, ma być umieszczony wewnątrz obudowy laptopów - pod klawiaturą w pustej przestrzeni obok gładzika.

Minister Cieszyński:

Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom.

Oprócz grawerunku wewnątrz obudowy laptopów, na ich klapie mają być też umieszczone naklejki z logo UE i informacją o tym, że komputery zostały zakupione z Krajowego Planu Odbudowy.

Naklejki to mały problem, z kolei grawerunek ma być trwały, wyraźny i mocno widoczny, więc będzie trudny do usunięcia. Choć nie przesądzałbym tego, wierzę w pomysłowość co poniektórych rodaków i z pewnością pojawią się pomysły na skuteczne jego zasłonięcie.
Źródło: Cyfryzacja KPRM

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news