Polska

Każdy uczeń 4. klasy podstawówki dostanie od rządu laptopa

Grzegorz Ułan
Każdy uczeń 4. klasy podstawówki dostanie od rządu laptopa
93

Prawdopodobnie ta wiadomość ucieszy wielu uczniów uczęszczających teraz do III klasy szkoły podstawowej - premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś, że od jesieni tego roku, każdy 4-klasista otrzyma nowego laptopa.

Mowa więc o 370 tysiącach uczniów, którzy rozpoczną we wrześniu tego roku naukę w klasie IV. Rząd planuje na ten cel, a więc zakup nowych laptopów dla uczniów, przeznaczyć kwotę 760 mln zł.


Rząd tłumaczy tę decyzję wiedzą zdobytą podczas pandemii COVID-19, w czasie to której okazało się, jak wiele uczniów nie ma dostępu do swojego laptopa, przez co nie mogli uczestniczyć w lekcjach online. Problem dotyczył przede wszystkim rodzin wielodzietnych.

Premier Mateusz Morawiecki:

Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji. Inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Nieustannie zauważamy zmiany oraz rozwój w obszarze technologii. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych zmianach uczestniczyć. Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie.


Dlaczego akurat 4-klasiści? To z kolei tłumaczone jest rozpoczęciem przez nich nauki większej liczby przedmiotów niż dostępnych ich było w poprzednich klasach. Między innymi, a możne nawet przede wszystkim rozpoczynają się dla nich w tej klasie zajęcia z informatyki. Generalnie też podstawa programowa w klasie 4 wymaga w dużej mierze nieskrępowanego dostępu do komputera przez uczniów, aby móc rozwijać ich umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

To pierwszy etap nowego programu rządowego. Z dzisiejszych zapowiedzi wynika, iż planowane jest co roku zaopatrywanie uczniów rozpoczynających naukę w klasie 4 w nowe laptopy również w kolejnych latach. Oczywiście, jeśli uda się obecnej ekipie wygrać jesienne wybory parlamentarne, trudno więc z tego względu nie łączyć powyższej inicjatywy z chęcią zdobycia niezbędnego ku temu poparcia.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news