Biznes

Orlen Paczka zostanie sprzedana? Jest ciekawy kupiec

Patryk Łobaza
Orlen Paczka zostanie sprzedana? Jest ciekawy kupiec
Reklama

Orlen Paczka znajduje się aktualnie w nieciekawym położeniu. Nowy zarząd niekoniecznie chce kontynuować politykę prowadzoną przez swoich poprzedników. Możliwe, że automaty Orlenu zostaną przejęte przez inną spółkę.

Poczta Polska nie radzi sobie na rynku najlepiej. Prywatne przedsiębiorstwa od dawna są już lata świetlne przed nimi, a gonitwa na równych zasadach nie miałaby prawa zakończyć się powodzeniem. W związku z tym coraz częściej mówi się o tym, że Poczta Polska miałaby przejąć infrastrukturę Orlen Paczka. Sam Orlen z nowym zarządem dąży do zmian i rezygnują z części pomysłów swoich poprzedników, w tym z Orlen Paczki.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Nowy Facebook. Kobiety „przedmiotami gospodarstwa domowego”

Poczta Polska przejmie Orlen Paczkę?

Podczas wywiadu w TVP Info prezes Poczty Polskiej przyznał, że firma jest obecnie "graczem drugoligowym" na rynku kurierskim. W obliczu malejącej liczby tradycyjnych przesyłek listowych, Poczta Polska intensywnie szuka nowych źródeł przychodów, w tym w sektorze e-commerce. Jednak w starciu z liderem rynku, InPostem, oraz silnymi graczami jak DPD, spółka od lat pozostaje w tyle.

Zarządzana przez Skarb Państwa firma zmaga się z wieloma wyzwaniami, w tym koniecznością utrzymywania nierentownych placówek na terenach wiejskich. W 2022 roku spółka odnotowała stratę w wysokości 5,7 mln zł, co pokazuje skalę problemu. Pomimo uruchomienia pierwszych paczkomatów we współpracy ze SwipBox już w 2019 roku, liczba urządzeń Poczty Polskiej wynosi zaledwie 1,4 tys., podczas gdy Orlen Paczka dysponuje ponad 6,2 tys. automatów paczkowych.

Orlen Paczka, usługa uruchomiona w 2021 roku przez PKN Orlen, dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę. Na koniec ubiegłego roku sieć obejmowała ponad 10 tys. lokalizacji, w tym 4277 automatów paczkowych. Dla Poczty Polskiej przejęcie tej infrastruktury mogłoby oznaczać znaczące zwiększenie konkurencyjności.

Prezes Mikosz wskazał, że możliwe są różne formy współpracy, w tym zakup infrastruktury, utworzenie wspólnej spółki czy inne formy porozumienia. Taka decyzja mogłaby być stosunkowo łatwa do zrealizowania, zważywszy na fakt, że obie firmy należą do Skarbu Państwa.

Warto zauważyć, że nie są to pierwsze pomysły konsolidacji usług komercyjnych świadczonych przez spółki Skarbu Państwa. O tego typu działaniach mówi się już co najmniej od 1,5 roku.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama