Przeglądarki internetowe

To koniec Opery jaką znacie. Zastąpi ją ta nowa przeglądarka

Konrad Kozłowski
To koniec Opery jaką znacie. Zastąpi ją ta nowa przeglądarka
56

Opera planuje na nowo napisać definicję przeglądarki internetowej. Modułowy design, wielowątkowość, Tab Islands, ChatGPT, ChatSonic i Ai Prompts. Opera One ma być gotowa na internet przyszłości oparty na generatywnej sztucznej inteligencji. Przekonani?

Opera wielokrotnie w przeszłości udowadniała, że nie ma żadnych skrupułów ani obiekcji przed uruchamianiem nowych projektów. Do tej pory pamiętam Operę Neon - nowoczesną, jak na tamten moment, przeglądarkę, która oszałamiała wyglądem, zaciekawiła nawigacją i UX-em, a na sam koniec wylądowała na cmentarzysku firmy. Nie oznaczało to jednak, że wcielone wtedy innowacje i idee poszły do kosza. Przez kolejne lata pojedyncze funkcje pojawiały się w różnych produktach, ale Opera pozostała Operą. Można śmiało podejrzewać, że Opera One także odejdzie w zapomnienie w pewnym momencie, ponieważ zastąpi główną przeglądarkę, która w ostatnich latach doczekała się wielu nowych i przydatnych dla użytkowników funkcji, jak konteksty, VPN, pasek boczny i inne.

Opera One - nowa przeglądarka modułowa

— Opera One to pierwszy etap nowego inteligentnego, modułowego designu w Operze. To początek nowego procesu innowacji, który obejmie również własny silnik AI Opery. Tę innowację wprowadzimy w nadchodzących miesiącach. Sieć właśnie stała się inteligentniejsza i szybsza dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Dzięki Operze One jesteśmy gotowi przewodzić tej zmianie — Joanna Czajka, Product Director w Opera.

Opera One powstała z myślą o tak zwanym Modular Design, czyli modułowym designie. Docelowo każdy ze składników interfejsu będzie żyć własnym życiem, co już teraz widać po pasku z kartami. Wprowadzone zostają bowiem tak zwane Tab Islands, czyli wyspy z kartami. Powstają one automatycznie, ale mogą też na życzenie użytkownika. Dobierane są kontekstowo na podstawie tematyki, adresu i zawartości danej strony. Jeśli pracujemy z wieloma dokumentami w Google Docs, to trafią one do wspólnej wyspy i tak dalej. Wszystko po to, by przeglądarka była w stanie samoczynnie dobierać odpowiednia narzędzia i elementy wedle potrzeb użytkownika.

Opera One zastąpi Operę. Co nowego?

Opera One została odchudzona z części rozwiązań, które będą krok po kroku weryfikowane pod kątem użyteczności i kompatybilności z resztą przeglądarki. Docelowo powstaną też rozszerzenia oparte na sztucznej inteligencji,
przeglądarki, jak i w pasku adresowym. Z komunikatu dowiadujemy się też, że w Operze One, ChatGPT, ChatSonic i nowa funkcja AI Prompts są domyślnie włączone. W Operze One wprowadzono również nowy mechanizm Multithreaded Compositor, który zapewnia szybszą i płynniejszą warstwę interfejsu użytkownika. Dzięki niemu Opera One jest pierwszą z głównych przeglądarek opartych na Chromium, która ożywia swój interfejs jak nigdy dotąd. Opera planuje wprowadzenie nowych funkcji opartych na generatywnej sztucznej inteligencji w przyszłości, a nowy design Opery One kładzie podwaliny pod te usługi AI.

Tab Islands to nowa funkcja w przeglądarce Opera One, która umożliwia łączenie powiązanych kart w jedną dedykowaną wyspę. Na przykład, szukając najlepszej restauracji na lunch, karty z menu, lokalizacjami i szczegółami restauracji otworzą się na dedykowanej wyspie - tak zobrazowuje Opera. W ten sposób można łatwo rozróżnić tematy, na których się koncentrujemy, i przełączać się między nimi. Tab Islands są pierwszym przejawem modułowego designu w Operze One i są wyraźnie widoczne w interfejsie przeglądarki, oznaczone osobnymi kolorami i wyraźnymi rozgraniczeniami.

Opera One - skąd pobrać?

— Tab Islands to naturalny sposób organizowania kart w grupy kontekstowe bez zakłócania pracy. Ułatwiają przechowywanie powiązanych ze sobą kart w grupach, które można otwierać i zwijać w razie potrzeby. Przeglądanie staje się bardziej wydajne, przyjemniejsze i płynniejsze — Joanna Czajka.

Jak to wygląda z perspektywy Opery? Wprowadzenie funkcji generatywnej sztucznej inteligencji w przeglądarce na początku 2023 roku otworzyło drogę do przeprojektowania przeglądarki. Opera będzie w pełni modułowa, co pozwoli na bardziej intuicyjny i funkcjonalny interfejs przeglądarki w przyszłości. Prawdę mówiąc nie mogę się doczekać chwili, gdy będę mógł sprawdzić nową przeglądarkę w akcji, a Wy? Opera One jest dostępna do pobrania od dzisiaj na głównej stronie Opery.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu