Przeglądarki internetowe

Nie będzie reklam w Firefoksie!

Rafał Kurczyński
Nie będzie reklam w Firefoksie!
5

Nie wiem czy pamiętacie, ale jakiś czas temu, Mozilla zrobiła bardzo dużo szumu wokół swojego flagowego produktu - przeglądarki Firefox. Wszystko spowodowane było tym, że ktoś w zarządzie wpadł na pomysł wprowadzenia do przeglądarki treści reklamowych po otwarciu ekranu nowej karty. Po bardzo kry...

Nie wiem czy pamiętacie, ale jakiś czas temu, Mozilla zrobiła bardzo dużo szumu wokół swojego flagowego produktu - przeglądarki Firefox. Wszystko spowodowane było tym, że ktoś w zarządzie wpadł na pomysł wprowadzenia do przeglądarki treści reklamowych po otwarciu ekranu nowej karty.

Po bardzo krytycznej reakcji społeczności, postanowiono porzucić plany implementacji treści reklamowych na ekranie nowej karty w przeglądarce Firefox, jednak nie oznacza to, że eksperymenty z treściami przynoszącymi zyski Mozilli przerwano.

Jak wiadomo, Mozilla jest fundacją, która udostępnia swoje produkty użytkownikom na całym świecie za darmo, a jednym z największych dochodów fundacji są pieniądze, które Google płaci za umieszczenie swojej wyszukiwarki na głównej stronie Firefoksa. Z tego też powodu, każda forma dodatkowych dochodów pomaga fundacji między innymi odciąć się od Google, czy też po prostu jeszcze bardziej rozwinąć niektóre z obecnych już teraz rozwiązań.

2_firefox_directory_tiles

Decyzję fundacji postanowił wytłumaczyć nawet wiceprezes działu Firefoksa w Mozilli, Johnathan Nightingale:

Wiele osób z naszej społeczności nie zgadzało się z tą decyzją i wyraziła obawy, że zamienimy Firefoxa w gazetkę reklamową, w której miejsce będzie sprzedawanych tym, którzy dadzą nam najwięcej pieniędzy, bez kontroli ze strony użytkownika i bez realnej dla niego korzyści. Nie tym się zajmujemy w Mozilli, dlatego tak też się nie stanie. Sponsoring nadejdzie, jednak dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że chcemy i możemy udostępnić użytkownikowi coś przydatnego dla niego i dla nas.

Moim zdaniem, Mozilla nie mogła w tej chwili wykonać lepszego ruchu, ponieważ ostatnia afera dotycząca mniejszości zburzyła grunt pod twardymi fundamentami produktów fundacji, co w tej chwili panicznie próbuje się naprawić. Co o tym wszystkim sądzicie?

Źródło informacji: Mozilla.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu