Mobile

Opera ponownie oferuje VPN na urządzeniach mobilnych

Piotr Kurek
Opera ponownie oferuje VPN na urządzeniach mobilnych
4

Opera ponownie wprowadza do swojej mobilnej przeglądarki usługę VPN. Czy tym razem zostanie z nami na dłużej?

Jeśli korzystacie z Opery to dobrze wiecie, że swoim użytkownikom oferuje rozwiązania VPN. Jeszcze rok temu podobna usługa była dostępna na urządzeniach mobilnych. Na komputerach jest dostępna z poziomu przeglądarki, na iOS i Androida była udostępniana w postaci odrębnej aplikacji Opera VPN. 30 kwietnia 2018 r. wsparcie dla tej odsłony zostało zakończone, a samo Opera VPN zniknęło z App Store i Google Play. Niecały rok później firma ogłasza, że przywraca VPN, jednak nie w postaci osobnego rozwiązania, a wbudowanej funkcji w przeglądarkę mobilną.

Zobacz też: Opera udostępnia VPN-a dla iOS. Wersja dla Androida w drodze

Za technologię i obsługę serwerów w Opera VPN odpowiadało SurfEasy, które zostało kupione przez Operę w 2015 roku. Niestety w 2018 roku firmy się rozstały, a dla osób korzystających z płatnych rozwiązań Opera VPN zaproponowano roczną subskrypcję SurfEasy. Dziś firma poinformowała, że przywraca usługę VPN do swojej mobilnej przeglądarki -- przynajmniej w wersji na urządzenia z Androidem.

Beta mobilnej przeglądarki Opera, dostępna w Google Play, została wyposażona w darmową usługę VPN. Powód? Bardzo prosty -- firmie zależy na bezpiecznym przeglądaniu zasobów internetu przez użytkowników jej aplikacji. Oferowane VPN zwiększa prywatność ukrywając fizyczną lokalizację. Chroni również połączenie podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Troska o internautów sprawiła, ze firma postanowiła zaoferować swoje własne rozwiązania, bez korzystania z zewnętrznych serwerów, nad którymi nie ma żadnej kontroli.

Włączenie VPN w Operze na Androida jest bardzo proste -- wystarczy odwiedzić ustawienia przeglądarki i wybrać odpowiednią opcję. VPN oferuje kilka lokalizacji -- Europa, Ameryka, Azja. Używanie VPN możemy ograniczyć wyłącznie do kart prywatnych oraz pominąć usługę przy wyszukiwaniu, co pozwoli wyszukiwarkom na wykrywanie regionu, w którym przebywamy i wyświetlanie lepszych wyników wyszukiwania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu