Windows

Microsoft nie chwali się tą nową funkcją w Windows 10. A szkoda

JS
Jakub Szczęsny
31

Windows, podobnie jak Microsoft przeszedł w ostatnich latach solidną transformację. Amerykański gigant bardziej otworzył się na konkurencyjne rozwiązania nie tylko w zakresie tworzenia świetnych aplikacji mobilnych dla obcych platform, ale również czynienia swoich produktów przystępniejszymi dla użytkowników m. in. Linuksa (głównie dzięki możliwości zainstalowania jego podsystemu). Teraz możliwe jest zaimplementowanie innej ciekawej funkcji.

Chodzi o serwer oraz klienta SSH. Dotychczas, użytkownicy systemu Windows 10 na różne sposoby radzili sobie z obsługą SSH. Większość zainteresowana tym zagadnieniem instalowała PuTTY, znany ze swojej prostoty oraz przejrzystości program. Oczywiście, istnieją dla niego pewne alternatywy, jednak to właśnie wspomniana przez nas aplikacja zyskała największą popularność. Bardzo możliwe jednak, że już wkrótce zacznie ona tracić użytkowników, bowiem możliwe jest od teraz doinstalowanie natywnej obsługi klienta oraz serwera OpenSSH w wersji beta.

Po poprawnym zainstalowaniu dodatkowej funkcji w systemie Windows, OpenSSH jest dostępny w Wierszu Poleceń oraz PowerShellu. Warto pamiętać o tym, by z OpenSSH korzystać przy okazji podniesionych uprawnień.

Jak zainstalować natywną obsługę OpenSSH w Windows 10?

Przede wszystkim, z tej funkcji mogą skorzystać tylko użytkownicy Windows 10. Wystarczy, że w polu wyszukiwania Menu Start wpiszecie "Dodaj funkcję..." - powinna wyświetlić Wam się propozycja "Dodaj funkcję opcjonalną". Przechodzicie dalej, nad listą komponentów klikacie "Dodaj funkcję". Należy chwilę poczekać na załadowanie się wszystkich dostępnych pozycji. Po tym wyszukujecie "OpenSSH Client (Beta) / OpenSSH Server (Beta)" i klikacie na nich "Zainstaluj".

Po poprawnym zainstalowaniu funkcji dodatkowych, pozostanie Wam tylko wywołać mechanizm OpenSSH w Wierszu Poleceń lub PowerShell za pomocą komendy "ssh" z podniesionymi uprawnieniami. Jeżeli dotychczas korzystaliście z alternatywnych klientów obsługujących SSH, teraz już nie musicie tego robić - Windows wreszcie doczekał się pożądanej przez wielu użytkowników funkcji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu