Poczta email

OnMail: najlepsza alternatywa dla Gmaila i Outlooka

Grzegorz Ułan
OnMail: najlepsza alternatywa dla Gmaila i Outlooka
10

Jeśli chodzi o serwisy poczty e-mail (nie mylić z klientami poczty e-mail), najpopularniejszymi na świecie są bez wątpienia te należące do Google - Gmail i Microsoftu - Outlook. Jednak od prawie czterech lat działa propozycja takiej usługi od twórców Edison Mail, w postaci serwisu poczty e-mail: OnMail, która może być alternatywą dla poczty wymienionych gigantów.

Są oczywiście jeszcze takie rozwiązania jak Apple Mail, ale z istotnym ograniczeniem czy w pełni płatne usługi pocztowe. Nie zapominam też o Proton Mail czy Tuta Mail, ale umówmy się, że to raczej demonstracyjne pakiety dla płatnych opcji, bo 0,5 GB czy 1 GB miesięcznie na pocztę e-mail to zdecydowanie za mało. Chyba, że korzystamy z niej na zasadzie odczytaj - usuń.

W końcu też nasze portale udostępniają darmowe skrzynki, ale płacimy tu cenę w postaci zalewu e-maili reklamowych, które sprawiają, że to propozycja, której daleko do wygodnej i użytecznej. Do wyjątków należy tu jedynie poczta INT.pl.

Inaczej to wygląda jeśli chodzi o serwis pocztowy OnMail. Przede wszystkim mamy tu 10 GB pojemności w darmowej wersji i 100 MB na pojedynczy załącznik, co wydaje się wystarczające na wygodne korzystanie ze skrzynki i porównywalne z przestrzenią dostępną w darmowej wersji Gmail czy Outlook.

Oczywiście, w przypadku Gmail i Outlook możemy mieć pewność, że usługa nie zniknie w perspektywie wielu najbliższych lat, ale i Edison to firma, która działa on 2011 roku, klient poczty e-mail Edison Mail od 2016, a serwis pocztowy OnMail od 2021 roku i mimo przejęcia w zeszłym roku przez Yipit, nadal te usługi są i będą rozwijane. W odróżnieniu od niedawanego zakupu serwisu pocztowego Skiff Mail przez Nation, w wyniku którego użytkownicy stracą swoje adresy za pół roku.


No dobrze, a co na dziś oferuje OnMail? Nowe konto możecie założyć na tej stronie, mimo kilkuletniej obecności na rynku nadal wiele prostych adresów jest jeszcze wolnych,- przynajmniej takich, których już nie założycie na Gmail czy Outlook, bez udziwnień w postaci cyferek i innych dodatków.

Mamy tu obsługę filtrów, według których możemy kierować przychodzącą korespondencję do osobnych zakładek - coś jak w Google: Główne, Oferty i Społeczności, tylko z pełną kontrolą nad tym. Są też etykiety, kalendarz czy moduł do książki kontaktowej.

Z użytecznych funkcji mogę wymienić też opcję filtrowania przychodzącej korespondencji od nieznanych nadawców. W przypadku, gdy otrzymacie nową wiadomość od takiego nadawcy, nie trafi ona do skrzynki jak i każda kolejna, póki jej nie zaakceptujecie.

Co z moją dotychczasową pocztą? Jest opcja importu poczty od znanych dostawców czy po IMAP, można też ustawić przekierowanie nowej poczty na skrzynkę w OnMail.

Oczywiście, skorzystacie tu też z aplikacji mobilnej, dostępnej na urządzenia z Androidem - OnMail w Google Play i z iOS na pokładzie - OnMail w App Store. To mega przyjemna, szybka i przyjazna dla oka aplikacja, bez jakiś specjalnych udziwnień i wodotrysków. Skorzystacie z jej poziomu ze wszystkich opcji dostępnych w webowej wersji, włączając w to kalendarz, kontakty czy blokowanie nieznanych nadawców, no i również stworzycie tu własne etykiety lub filtry do poczty przychodzącej.

Nie uświadczycie tu też żadnego spamu, mam skrzynkę na OnMail od września 2021 roku i ani razu nie otrzymałem tu niechcianej korespondencji, a i folder spam jest od początku pusty. To oczywiście zasługa tego, że nie zostawiam tego adresu po sieci, ale też tego, że baza nie jest udostępniana na zewnątrz.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu