Felietony

Onet będzie miał swojego Dropboxa ! Mamy pierwsze screeny z www i aplikacji mobilnej

Grzegorz Marczak
Onet będzie miał swojego Dropboxa ! Mamy pierwsze screeny z www i aplikacji mobilnej
37

Byłem dziś w warszawskiej siedzibie Onetu na specjalnym przedpremierowym pokazie Onet Dysku. Będzie to nowa usługa, która światło dzienne ujrzy w okolicach maja tego roku. Dysku Onetu będzie to jak łatwo się domyślić wirtualna przestrzeń dyskowa którą każdy użytkownik będzie mógł według uznania...

Byłem dziś w warszawskiej siedzibie Onetu na specjalnym przedpremierowym pokazie Onet Dysku. Będzie to nowa usługa, która światło dzienne ujrzy w okolicach maja tego roku. Dysku Onetu będzie to jak łatwo się domyślić wirtualna przestrzeń dyskowa którą każdy użytkownik będzie mógł według uznania zagospodarować. Onet podszedł to tego projektu z należytym rozmachem. Prace nad projektem trwały rok czasy a cały system powstał na bazie technologii, którą kupili od firmy Sky Storage a następnie rozbudowali i obudowali według własnych potrzeb.

Jak to ma działać? Analogicznie jak mój ukochany Dropbox czyli mamy klienta desktopowego oraz klienta na Andorida i iOS. Wgrane dane są synchronizowane pomiędzy środowiskami, tak abyśmy cały czas mieli do nich dostęp. Dostępne będzie oczywiście współdzielenie zasobów, tworzenie linków prywatnych i publicznych itp. Dysk będzie też zintegrowany z pocztą Onetu i późniejszymi usługami które na jego bazie mają powstać (a o których na razie Onet nie chciał więcej powiedzieć).

Jeśli chodzi o parametry to za darmo na początek otrzymamy 5GB, za różnego rodzaju aktywności będziemy mogli natomiast zdobyć dodatkowe 11GB. Maksymalny darmowy rozmiar naszego dysku będzie to więc 16GB przestrzeni dyskowej. Maksymalna wielkości pliku jaki będziemy mogli przechowywać będzie to pomiędzy 1 a 2GB (nie podano dokładnie ile). Dla zainteresowany większą przestrzenią będą też konta płatne. 50GB za cenę 99 PLN na rok oraz 100GB w cenie 199 PLN.

Jak już wspomniałem na początku dysk będzie posiadał aplikację na Windowsy, Androida i iOS. W przyszłości są natomiast plany stworzenia aplikacji do obsługi dysku również na Maka. Onet chcąc się wyróżnić i jednocześnie robią ukłon w stronę użytkowników nie będzie wliczał zdjęć zrobionych aplikacjami mobilnymi i zapisanych na dysku do naszego limitu przestrzeni.

Teraz słowo komentarza. W pierwszej chwili można powiedzieć - przecież jest Dropbox, lepsi nie będą. Kiedy jednak zastanowimy się kto korzysta z Drobpoxa oraz ilu internautów nie ma bladego pojęcia o tym czym są te wszystkich chmury i dysku to wydaje się, że inicjatywy tego typu wprowadzana przez tak duży podmiot jak Onet ma sens. Oczywiście można powiedzieć, że parę lat za późno ale znowu odeślę do argumentu - za późno dla kogo? Onet ma kilkanaście milionów czytelników, którym jest w stanie zaoponować nową usługę może nawet część z nich skusi się później na opcje płatną. Usługa mobilna może być natomiast częścią umowy z którymś z operatorów. Nie widzę więc nic w tej próbie ani dziwnego ani też "nie na czasie" tym bardziej że na dzień dzisiejszy konkurencja nie oferuje chyba podobnych usług - a walka o internautę trwa cały czas.

Pierwsze otwarte testy usługi rozpoczną się już niedługo i wtedy dopiero będzie można stwierdzić czy techniczne Onet podołał wyzwaniu jakim jest tego typu usługa.

Zdjęcia interfejsu WWW:

Zdjęcia z aplikacji mobilneJ na Adroida

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

onetChmurausługi w chmurze