94

Nowe auta z ogranicznikami prędkości? Unie chce zakazać przekraczania 150 km/h

nowe auta z ogranicznikami prędkości
Bezpieczeństwo na europejskich drogach jest jednym z priorytetów dla unijnych urzędników. Dlatego chcą oni doposażyć nowe auta w ograniczniki prędkości.

Wszystko przez ilość wypadków, które rocznie zdarzają się na europejskich drogach. Chociaż z roku na rok jest coraz lepiej, to wystarczy wspomnieć, że w ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku na terenie całej Unii zginęło ponad 25 tysięcy osób w zdarzeniach drogowych. W dokumentach unijnych możemy znaleźć zapisy mówiące o konieczności obniżenia tych statystyk o połowę do 2030 roku. Unijni urzędnicy przedstawili właśnie kolejny pomysł, który ma pomóc w realizacji tych założeń. Padła propozycja, by do nowych samochodów instalować ograniczniki prędkości. Czy to będzie koniec szybkiej jazdy?

Ograniczniki prędkości w nowych autach: nie przekroczymy 150 km/h

Strategiczny Plan Działań na rzecz Bezpieczeństwa na Drogach (Strategic Action Plan on Road Safety) to specjalny dokument, w którym znajdziemy szereg propozycji i pomysłów związanych z poprawą bezpieczeństwa na europejskich drogach. Wśród nich należy uwypuklić punkty dotyczące propozycji poszerzenia obowiązkowego wyposażenia nowych pojazdów o kolejne systemy bezpieczeństwa oraz inne podobne urządzenia. Unijni urzędnicy proponują m.in. by na pokładzie każdego nowego samochodu znalazł się rejestrator zachowania pojazdu i kierowcy (coś na wzór czarnej skrzynki, jaką możemy znaleźć w samolocie) oraz inteligentny asystent prędkości. Ten ostatni ma uniemożliwiać przekraczanie prędkości 150 km/h.

nowe auta z ogranicznikami prędkości

Według zamysłów unijnych urzędników system inteligentnego asystenta prędkości ma dostosowywać maksymalną prędkość samochodu do ograniczeń prędkości, które zostały ustawione na drodze, którą porusza się konkretny pojazd. Chociaż w wielu nowych pojazdach już możemy znaleźć podobne urządzenia, jednak w każdej chwili taki asystent może zostać odłączony i kierowca może podróżować z „dowolną” prędkością – oczywiście w granicach rozsądku. Jednak w tym wypadku unijni urzędnicy chcą zmusić kierowców by ci podróżowali z maksymalną prędkością 150 km/h. Czy proponowane rozwiązania będą miały sens?

Ograniczniki prędkości w nowych autach: jest kilka znaków zapytania

Działania takich inteligentnych asystentów prędkości obecnie są coraz popularniejsze, a ich działanie jest coraz lepsze. W większości przypadków dane dotyczące ograniczeń prędkości pobierane są z kilku źródeł. Najczęściej mowa tutaj o mapach pokładowych systemów nawigacji satelitarnej oraz kamerach i radarach, instalowanych w samochodzie odpowiedzialnych za odczyt informacji umieszczonych na znakach drogowych. Z redakcyjnego doświadczenia wiemy, że działanie takich elektronicznych układów jest jeszcze niedopracowane. W niektórych samochodach aktywny asystent potrafił „odczytać” znak znajdujący się na innym pasie ruchu (przykład ze zjazdu z autostrady lub drogi ekspresowej), a nawet całkowicie zignorować takie ograniczenie prędkości. Są producenci, którzy mocno pracują nad dopracowaniem tych systemów, jednak często zdarzało się, że auto potrafiło „zaskoczyć” kierowcę nagłym ograniczeniem prędkości.

nowe auta z ogranicznikami prędkości

Kolejnym absurdem powodującym, że pomysł z ogranicznikiem będzie martwy, jest kwestia ustawienia ograniczeń prędkości na drogach publicznych. Nasze szosy są tego świetnym przykładem, gdyż w wielu miejscach stawiane są ograniczenia z niewiadomych przyczyn (koniec terenu zabudowanego w odległości kilkuset metrów od zabudowań) czy też robotnikom pracującym przy modernizacji drogi „zapomni się” zabrać znaku po zakończeniu prac.

nowe auta z ogranicznikami prędkości

Wprowadzenie ograniczników prędkości wydaje się być niezłym pomysłem. Jednak zmuszanie kierowców może być odczytywane jako ograniczanie ich swobód obywatelskich, a przede wszystkim przy wprowadzaniu takich systemów należy dać całkiem długi okres przejściowy. By producenci zdążyli dopracować pokładowe systemy, a poszczególne państwa mogły zweryfikować wszelkie ograniczenia prędkości znajdujące się na publicznych drogach.