Felietony

Oficjalna aplikacja Wikipedii z lokalizacją i zapisywaniem stron [Android]

Grzegorz Ułan
Oficjalna aplikacja Wikipedii z lokalizacją i zapisywaniem stron [Android]
7

Przyznam, iż z webowej wersji Wikipedii zdarza mi się korzystać naprawdę rzadko. Powodów tego raczej można szukać w mojej mentalności i potrzebie docierania do źródeł. Informacje podawane "w pigułce" często pozbawione są ciekawych i istotnych elementów, które później okazują się dla mnie kluczowe. J...

Przyznam, iż z webowej wersji Wikipedii zdarza mi się korzystać naprawdę rzadko. Powodów tego raczej można szukać w mojej mentalności i potrzebie docierania do źródeł. Informacje podawane "w pigułce" często pozbawione są ciekawych i istotnych elementów, które później okazują się dla mnie kluczowe. Jednak aplikacja Wikipedii, która zawitała na Androida, zagości u mnie na dłużej. Korzystając z telefonu, będąc w podróży, na urlopie, nie dysponujemy takim dostępem do Internetu i czasem na wertowanie Google, ta wersja Wikipedii w zupełności wtedy zaspokoi ewentualną potrzebę dotarcia, na przykład, do opisów czy historii odwiedzanych miejsc.

Spełnia wszystkie wymogi aplikacji mobilnej czyli szybki dostęp do informacji, zapisywanie do odczytu offline no i oczywiście lokalizacja.

Wyszukiwanie artykułów przypomina to, które znamy z Google. Wystarczy wpisać pierwsze litery, by rozwinęła się lista z propozycjami haseł. Wybrane pozycje, jeśli są dostępne, możemy odczytywać w różnych językach. Tak jak wspomniałem, interesujące nas materiały możemy zapisywać w aplikacji, prześledzić ich historię edycji oraz udostępnić znajomym.

Najciekawszą opcją i najbardziej przydatną w aplikacji mobilnej tego typu, jest lokalizacja. Korzystając z opcji w menu "W pobliżu" zostaniemy przeniesieni do mapy z zaznaczonym miejscem, w którym akurat się znajdujemy. Naniesione mamy na niej wszystkie obiekty w pobliżu, do których opis dostępny jest w Wikipedii.

Z dodatkowych, dostępnych rzeczy wymienię jeszcze łatwe zaznaczanie i kopiowanie tekstu, wybór wersji językowej stron Wikipedii i ustawienie rozmiaru czcionki.
Polecam wszystkim zapoznanie się z tą aplikacją, zarówno pasjonatom Wikipedii jak i tym bardziej sceptycznym jej użytkownikom:).

Link do Android Market - Wikipedia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wikipedia