Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Odra należy teraz do najlepiej przebadanych wód śródlądowych w Europie.
Odra monitorowana całodobowo – katastrofa ekologiczna nie może się powtórzyć
Podczas ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze służby wyłowiły z rzeki aż 80 ton śniętych ryb. Ta wstrząsająca sytuacja poważnie zaburzyła ekosystem, dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie może pozwolić sobie na ponowne wystąpienie takiego zagrożenia. W związku z tym wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Instytutem Ochrony Środowiska przygotowano pilotażowy program monitorowania Odry.
Wyniki badań będą dostępne online
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z podmiotami pomocniczymi umieści na rzece specjalne sondy monitorujące stan wody, w ramach fazy testowej programu, który niebawem będzie rozbudowywany o kolejne punkty pomiarowe.
Sondy zostaną umieszczone w ośmiu miejscach na rzece, a za ich pomocą służby badać będą poziom tlenu, temperaturę wody, przewodność i odczyn PH. Wyniki mają być udostępnianie online bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i publikowane co godzinę na stronie urzędu.
Odra nie jest oczywiście przypadkowa – służby nie chcą powtórki z ubiegłorocznej katastrofy. Po tej sytuacji wdrożono nowy system monitoringu tzw. złotej algi, czyli glonów z gromady haptofitów, dających toksyczne zakwity. Z czasem jednak program ma być rozszerzany o kolejne rzeki w Polsce.
„Należy zaznaczyć, że wprowadzona przez służby metodyka badań rzeki Odry wykracza znacząco poza obowiązki wynikające z dyrektyw unijnych, co powoduje, że wody Odry są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie zarówno pod kątem parametrów fizyko-chemicznych, jak i w zakresie obecności złotej algi”. – Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Stock image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu