Off topic

UOKiK ostrzega przed tymi odkurzaczami! Mogą wywołać pożar

Patryk Koncewicz
UOKiK ostrzega przed tymi odkurzaczami! Mogą wywołać pożar
Reklama

Jesteś posiadaczem tych odkurzaczy? Natychmiast zgłoś się do producenta!

Były już płonące smartfony, były też płonące hulajnogi, a teraz trzeba uważać na bezprzewodowe odkurzacze z wadliwymi akumulatorami, które mogą doprowadzić do niepożądanych wydarzeń. Chodzi konkretnie o urządzenia Philipsa – sprawdź, czy sprawa nie dotyczy posiadanego przez Ciebie modelu.

Reklama

Posiadacze wadliwych modeli będą mogli ubiegać się o bezpłatną wymianę akumulatora

UOKiK na oficjalnej stronie poinformował o potencjalnym zagrożeniu, jakie mogą powodować akumulatory w bezprzewodowych odkurzaczach Philipsa, a konkretniej modele VC3991A-P-J-H; XV1633, zastosowane w Philips serii 2000 i Philips serii 3000, modele: XC2011, XC2012, XC3031, XC3032, XC3033, XC3131, XC3132, XC3133 – te mogą przegrzać się i zapalić.

Źródło: UOKiK

Producent posiadaczom wadliwych modeli zaleca następujące kroki:

  • Natychmiast przestań używać odkurzacza i odłącz go od ładowania.
  • Rozładuj akumulator, włączając produkt, umieszczając go na ziemi i pozwalając mu działać nieprzerwanie, aż przestanie działać.
  • Odłącz akumulator i włóż go do plastikowej torby.
  • Przechowuj go w suchym miejscu.
  • Zutylizuj stary akumulator bezpiecznie i odpowiedzialnie zgodnie z lokalnymi i/lub krajowymi wytycznymi.

Można także ubiegać się o bezpłatną wymianę akumulatora, rejestrując zgłoszenie pod tym adresem. Sam UOKiK zaznacza, że organ nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców. Informacja na stronie internetowej nie jest też równoznaczna z nakazem wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia go od konsumentów. Współpraca między podmiotami jest jednak wynikiem realizacji postanowień narzucanych przez ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny, powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.

Źródło obrazka wyróżniającego: Philips

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama