Felietony

Od zera do testera

Grzegorz Marczak
Od zera do testera
Reklama

Autorem tego gościnnego wpisu jest Aneta Wojnar z Ganymede Nisza twórców gier online staje się potężną branżą. Wartość tego rynku w Polsce szacuje ...


Autorem tego gościnnego wpisu jest Aneta Wojnar z Ganymede

Reklama

Nisza twórców gier online staje się potężną branżą. Wartość tego rynku w Polsce szacuje się obecnie na 300 mln złotych. Przybywa graczy, brakuje rąk do pracy. Deweloperzy poszukują m.in. programistów, grafików, testerów i managerów komunikacji. Rekrutacja jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którym stają. Dlaczego? Żadna uczelnia nie kształci twórców gier.

W Polsce nie istnieje jeszcze żaden kierunek studiów dziennych, który kształciłby projektantów gier. W odpowiedzi na potrzeby rynku w 2008 roku przy Krakowskim Parku Technologicznym powstała natomiast Europejska Akademia Gier. Akademia kształci w systemie 2-letnich studiów podyplomowych na sześciu specjalizacjach: projektowanie produkcji oraz projektowanie mechaniki gier wideo, programowanie gier, modelowanie 3D i animacji 3D w grach oraz realizacji dźwięku w grach wideo. Do tej pory kierunek ukończyło 40 absolwentów.

Studia ruszą jesienią 2012 na Uniwersytecie Śląskim Kompleksowe studia w zakresie produkcji rozrywki interaktywnej ruszą jesienią 2012 r. na Uniwersytecie Śląskim. W planie są trzy specjalności: grafika gier komputerowych (Wydział Artystyczny), programowanie gier (Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach), projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania (Instytut Języka Angielskiego). Zanim student stanie się potencjalnym pracownikiem, trzeba będzie jednak zaczekać.

Deweloperzy szukają otwartych umysłów

 

Deweloperzy szukają wykształconych pasjonatów gier. Stawiają na ludzi, którzy czują magię gier i chcą ją tworzyć. W tej branży trudno być samoukiem, dlatego na odniesienie prawdziwego sukcesu mają szansę ludzie z akademickim backgroundem, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę. Studia ukierunkowane na tworzenie gier wypuszczą swoich absolwentów dopiero za kilka lat, dlatego obecnie głównym kryterium rekrutacji jest znajomość jednego z języków programowania i chęć nauki innych.

Deweloperzy budują interdyscyplinarne zespoły złożone nie tylko z programistów i grafików. Zatrudnienie w tej branży znajdują również analitycy systemowi (najczęściej są to studenci i absolwenci ekonometrii z programowaniem), absolwenci psychologii (aby produkty odpowiadały realnym potrzebom graczy) oraz socjologii (aby efektywnie zarządzać społecznością graczy).

Rynek gier online rośnie

 

Reklama

Z raportu „Gaming Ecosystem 2011” wynika, że światowe wydatki na sprzęt, oprogramowanie oraz gry online wyniosą w tym roku ponad 74 mld dolarów, a w 2015 przekroczą 112 mld. Według raportu ogłoszonego w czerwcu przez UOKiK wartość rynku gier w Polsce przekracza 300 milionów złotych. Kwota ta przewyższa wartość rynków sprzedaży filmów, muzyki i książek. W branży rozrywkowej gry są więc najbardziej pożądanym towarem.

Źródło: Gartner (Raport „Gaming Ecosystem 2011”, lipiec 2011)

Reklama

Dolina Krzemowa w (Mało)Polsce?

 

Polska nie ma jeszcze swojej Doliny Krzemowej. Pod względem zarobków i ilości generowanych stanowisk pracy ciągle prowadzi mazowieckie, ale Kraków zdecydowanie wyróżnia się na mapie miejsc sprzyjających nowoczesnym technologiom. W całej Małopolsce znajduje się 40 ośrodków akademickich i instytucji wsparcia innowacji w tym Krakowski Park Technologiczny. Badacze z DG REGIO zaliczyli województwo do wykwalifikowanych przemysłowych regionów Unii Europejskiej. Kraków jest więc atrakcyjnym miejscem zarówno dla deweloperów gier jak i specjalistów IT.

Miasto generuje studentów wszystkich specjalności, których potencjał pozwala tworzyć ciekawe projekty. Natomiast pasjonacinowoczesnych technologii są w doskonałym miejscu, by znaleźć satysfakcjonującą pracę i być na bieżąco z nowinkami.

Reklama

Obrazki - HotHardware

---

Ganymede Sp. z o. o. została założona w 2004 r. Jest wiodącym twórcą oprogramowania rozrywkowego w Polsce oraz developerem gier typu casual, społecznościowych oraz mobilnych. Aplikacje tworzone przez Ganymede dostępne są na Gamedesire.com – portalu należącym do spółki oraz na stronach partnerskich m.in. nk.pl, wp.pl, onet.pl. Gry Ganymede wkrótce będą dostępne na platformach mobilnych takich jak Android oraz iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama