Facebook

Facebook pokazuje, że dobre okulary VR nie muszą być drogie

Albert Lewandowski
Facebook pokazuje, że dobre okulary VR nie muszą być drogie
5

Segment okularów rozszerzonej rzeczywistości powoli staje się coraz ważniejszy. Spodziewam się, że za kilka, kilkanaście lat gogle VR staną się naprawdę popularnym produktem, ale wymagają jeszcze dopracowania oraz spopularyzowania. Dzisiaj został zaprezentowany nowy model z tej kategorii. Mark Zuckerberg na konferencji Oculus Connect zaprezentował Oculuc Go, będące całkowicie samodzielnym urządzeniem.

W końcu

Szef Oculus VR, Hugo Barra, zaznacza, że przy projektowaniu Go położono szczególny nacisk na jego niską wagę oraz komfort przy ich używaniu. Do wykonania zastosowano między innymi delikatną tkaninę. Warto wspomnieć, że poprawiono też układ soczewek znany z Rifta, zachowując jednocześnie szerokie kąty widzenia.

Jeszcze lepszy ma być również sam ekran. Ten wykonany będzie w technologii LCD i wyróżni się rozdzielczością QHD (2560 x 1440 pikseli). Zestaw dysponuje także własnym systemem audio. Poważną zaletą Oculus Go pozostaje kompatybilność ze wszystkimi Samsung Gear VR, dzięki czemu użytkownicy nowych okularów otrzymają dostęp do pokaźnej biblioteki filmów czy gier.

Wkrótce w sprzedaży

Do sklepów pierwsze egzemplarze mają trafić na początku 2018 roku, a ich ceny wyniosą 200 dolarów. Zważywszy na oferowane możliwości oraz zastosowaną technologię wydaje się to być rozsądnie ustalona kwota. Szczególnie że wyżej pozycjonowane Oculus Rift czy też konkurencyjne HTC Vive kosztują nieporównywalne więcej, pomijając już fakt, że służą przede wszystkim do gier, a w mniejszym stopniu do konsumpcji multimediów.

Jest to o tyle ważny produkt, że założyciel Facebooka celuje w miliard użytkowników okularów rozszerzonej rzeczywistości. W perspektywie długoterminowej plan ten ma jak najbardziej szansę powodzenia, ale nie oszukujmy się, że stanie się w ciągu nawet kolejnego dziesięciolecia. Mimo wszystko Go zapowiadają się bardzo dobrze. Jestem ciekaw, jak wypadnie na tle właśnie Gear VR czy Cardboardów, odpowiednio tańszych.

źródło: VentureBeat

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu