Tablety

Tablet Nvidia Shield z aktualizacją do Androida 5.0 i darmowym "Netfliksem dla gier" już w ten wtorek!

Tomasz Popielarczyk
Tablet Nvidia Shield z aktualizacją do Androida 5.0 i darmowym "Netfliksem dla gier" już w ten wtorek!
2

W zastraszającym tempie przebiega ten proces aktualizacji do Androida 5.0. Kolejnym czarnym koniem w tym wyścigu (coś dużo ich...) zostaje Nvidia, która zaktualizuje swój tablet Shield już w najbliższy wtorek. Wraz z aktualizacją użytkownicy otrzymają rewolucyjną usługę GRID, a także ekskluzywne wer...

W zastraszającym tempie przebiega ten proces aktualizacji do Androida 5.0. Kolejnym czarnym koniem w tym wyścigu (coś dużo ich...) zostaje Nvidia, która zaktualizuje swój tablet Shield już w najbliższy wtorek. Wraz z aktualizacją użytkownicy otrzymają rewolucyjną usługę GRID, a także ekskluzywne wersje gier, wśród których znajduje się (uwaga!) Half Life 2: Episode One!

Tylu nowości od Nvidii chyba nikt się nie spodziewał. Już w najbliższy wtorek, a więc 18 listopada wszyscy posiadacze tabletów Nvidia Shield będą mogli cieszyć się z Androida 5.0 Lollipop. Aktualizacja trafi zarówno do posiadaczy wersji 16 GB jak i 32 GB LTE i poza samym systemem w najnowszej wersji przyniesie za sobą również szereg nowości. Tablet od teraz będzie obsługiwał przewody USB typu Y-Cable oraz rozdzielczość 4K. Szczególnie ta ostatnia nowość jest ważna, bo przecież urządzenie zostało wręcz stworzone do tego, by być podłączonym za pomocą HDMI (posiada dedykowane złącze) do telewizora lub monitora. Nvidia wprowadziła tutaj też szereg swoich optymalizacji. Wprowadzona zostanie również nowa wersja aplikacji do rysowania oraz klient Shield Hub z interfejsem Material Design (ten pojawi się z lekkim opóźnieniem). Nie to jednak budzi największe emocje.

Otóż wraz z Androidem 5.0 użytkownicy  tabletów Nvidia Shield otrzymają paczkę gier o nazwie "Green Box Bundle" (wariacja na temat wydanego niegdyś przez Valve "The Orange Box"), w skład którego wchodzą prawdziwe perełki: Portal, Half-life 2 oraz (premierowo na Androidzie) Half-life 2: Episode One. Niestety bezpłatnie trafią one jedynie do posiadaczy tabletów w wersji 32 GB LTE, więc pozostali będą musieli je zakupić indywidualnie (po 10 dol. za każdą). Oprócz tego Nvidia informuje o sukcesywnym poszerzaniu bazy tytułów w sklepie Google Play zoptymalizowanych pod kątem swojej konso... swojego tabletu. Dołączają do niej m.in. OddWorld: Stranger’s Wrath, Pure Pool, Strike Suit Zero i Turbo Dismount.

I tu opis nowości mógłbym zakończyć, a pewnie każdy czułby się nasycony. Zieloni jednak mają jeszcze jednego asa w rękawie, a jest nim usługa streamingu gier o nazwie GRID (domyślam się, że zbieżność tytułów z popularną serią gier wyścigowych jest przypadkowa), której już pisałem w momencie premiery tabletu. Twórcy sami nazywają go Netfliksem dla gier, bo w ramach comiesięcznej opłaty użytkownicy otrzymają dostęp do szerokiej bazy tytułów, które będą mogli strumieniować przez sieć na swój tablet. I nie są to żadne produkcje klasy B czy gry indie, ale prawdziwe hity AAA.

Netflix and Spotify have revolutionized how we enjoy movies and music. With GRID, we’re bringing the convenience and variety of streaming to video games.

Na starcie gracze otrzymają do dyspozycji 20 tytułów, wśród których znajdują się m.in. Batman Arkham City, Borderlands 2, Brutal Legend, a także Psychonauts. Każdego tygodnia jednak baza ma być rozszerzana o nowe pozycje. Póki co zagramy jedynie w trybie dla pojedynczego gracza, ale prace nad wdrożeniem multiplayera trwają. Gry będą wyświetlane na tablecie lub zewnętrznym ekranie w rozdzielczości 720p z prędkością 60 klatek na sekundę (a więc, będąc złośliwym, nie odbiegającej od dzisiejszych konsol). Nvidia podkreśla, że do komfortowej rozgrywki wystarczy nam łącze internetowe 10 Mb/s z pingiem rzędu 60 ms. Co jednak najważniejsze, usługa GRID ma być dostępna bezpłatnie dla użytkowników urządzeń Shield aż do końca czerwca 2015 roku. We wtorek ruszy ona w USA. W Europie mamy się jej spodziewać w przyszłym miesiącu.

Gamingowy potencjał tabletu Nvidia Shield (oraz jego poprzednika) jest ogromny. Jak podaje Nvidia aktualnie w Google Play ponad 400 gier obsługuje sterowanie za pomocą gamepada. Jakby tego było mało, aż 140 gier pecetowych wspiera technologię GameStream, pozwalającą na strumieniowanie ich na mały ekran tabletu (i nie tylko). Do tego dochodzi jeszcze Nvidia GRID i baza 20 produkcji, która będzie regularnie rosnąć. Robi wrażenie.

Tablet Nvidia Shield w wersji 32 GB LTE z Androidem 5.0 jest już u mnie, więc spodziewajcie się we wtorek opisu wrażeń dotyczących samego systemu oraz działających na nim gier. W ciągu najbliższych tygodni pojawi się również na łamach Antyweba test tego sprzętu, bo jak dotąd nie mieliśmy okazji bliżej się mu przyjrzeć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu