35

Nowy Opel Corsa: reflektory IntelliLux LED oraz elektryczna wersja

Nowy Opel Corsa doczeka się nie tylko wersji elektrycznej, ale będzie go można także wyposażyć we w pełni adaptacyjne reflektory matrycowe IntelliLux LED. Tym samym, Opel chce w ten sposób potwierdzić swoją pozycję lidera w popularyzacji nowoczesnych technik oświetleniowych. Zapowiedziana została także wersja elektryczna Corsy, co także może być zaskoczeniem!

Reflektory IntelliLux LED w samochodzie Opel Corsa

Nowy Opel Corsa dopiero zostanie pokazany, ale już miałem okazję zobaczyć jego… reflektory IntelliLux LED. Jest to o tyle ważna informacja, że będzie to pierwszy samochód segmentu B (nie premium), który będzie można wyposażyć w adaptacyjne i matrycowe reflektory, czyli takie które umożliwiają jazdę z włączonymi „długimi” także wtedy gdy jakiś pojazd jedzie przed nami lub się do nas zbliża z przeciwka. Tego typu oświetlenie – IntelliLux LED – mogliśmy już zobaczyć w Astrze (2015 rok) a także w bardziej zaawansowanej odmianie w Insignii (2017).

Opel IntelliLux LED

Rozwój zaawansowanych systemów oświetlenia nawet w segmencie aut miejskich jest coraz bardziej oczekiwany z tego względu, że rosną wymiary tych samochodów. Dziś na kanapie auta z segmentu B z powodzeniem mogą usiąść trzy osoby, a międzymiastowa podróż będzie odpowiednio komfortowa. Piszę o tym, gdyż oświetlenie drogowe można używać wyłącznie w obszarze nieoświetlonym przez drogowe lampy, a w mieście ciężko o takie miejsca.

Opel Corsa z IntelliLux LED

Niemniej dobre oświetlenie przydaje się także w mieście. Nawet w wydawałoby się niezwykle rozwiniętej Warszawie bez problemu znajdziemy ulice z kiepskim lub wręcz wybrakowanym oświetleniem. Nawet jeśli nie mamy możliwości włączyć „długich”, to dobre „krótkie” oświetlenie przydaje się niezmiernie. Niestety, szczególnie w segmencie B, wciąż oferowane są samochody z kiepskimi reflektorami, o czym wspominałem Wam w moich materiałach. Na tyle kiepskim, że jazda w takich miejscach jest po prostu… kłopotliwa i trzeba mocno zredukować prędkość. A piesi poruszający się w takich warunkach często są praktycznie niewidoczni! Właśnie dlatego uważam, że dostępność reflektorów IntelliLux LED w Corsie to bardzo dobry ruch ze strony Opla. Polecam zapoznać się z materiałem, w którym porównałem techniki oświetlenia na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Niewiadoma jeszcze pozostaje cena takich reflektorów, ale można założyć że nie będzie drożej niż w przypadku Astry, gdzie kosztują one około 5900 zł. Realnie to „drobne” w porównaniu z ewentualnymi kosztami związanymi ze zdarzeniem, do którego może dojść z powodu niezauważenia zagrożenia podczas nocnej jazdy.

Opel - systemy oświetlenia

Opel - systemy oświetlenia

Nowy Opel Corsa: elektryczna wersja

W materiale dotyczącym reflektorów nowego Opla Corsa enigmatycznie wspomniano o wersji elektrycznej tego samochodu. Żadnych dodatkowych szczegółów nie zdradzono. To będzie duża nowość, bo dotychczas Opel zbyt wielu „elektryfikowanych” modeli nie miał. W zasadzie tylko Ampera jako owoc współpracy z Chevrolet – w tamtym czasie właścicielem obydwu marek był koncern General Motors. Obecnie Opel jest częścią PSA, francuskiej firmy będącej właścicielem m.in. Citroena i Peugeota. Elektryczna wersja modelu Corsa to dobry kierunek. Samochody elektryczne najlepiej sprawdzają się właśnie w mieście, więc wybór segmentu jest właściwy. Otwartym pytaniem pozostaje także czy analogiczna wersja pojawi się w ofercie francuskich marek.

Opel Grandland X w wersji Plug-In Hybrid

Wraz z powyższymi informacjami ogłoszono, że duży SUV Opla – Grandland X – pojawi się w wersji z napędem hybrydowym typu Plug-In. Ponownie: nie udostępniono żadnych dodatkowych informacji, choć w tym przypadku możemy już liczyć na znane nam już doświadczenie koncernu PSA w dziedzinie hybryd Plug-In.

Opel Grandland X