Microsoft

Nowy Microsoft - odsłona druga. Dzisiejsze popołudnie będzie arcyciekawe

Konrad Kozłowski
Nowy Microsoft - odsłona druga. Dzisiejsze popołudnie będzie arcyciekawe
8

Po tym, jak Microsoft powiedział “A” nadszedł czas, by powiedzieć “B”. Nowa strategia, nowy kierunek i nowa wizja firmy na najbliższą przyszłość to wciąż wiele niewiadomych, które mamy nadzieje dzisiaj zostaną wyjaśnione. A dotyczy to produktów i usług, które znamy, jak również te, które dopiero mam...

Po tym, jak Microsoft powiedział “A” nadszedł czas, by powiedzieć “B”. Nowa strategia, nowy kierunek i nowa wizja firmy na najbliższą przyszłość to wciąż wiele niewiadomych, które mamy nadzieje dzisiaj zostaną wyjaśnione. A dotyczy to produktów i usług, które znamy, jak również te, które dopiero mamy poznać.

Windows 10, Windows 10, Windows 10

Dla więszości użytkowników to Windows 10 będzie dzisiaj najciekawszą częścią wydarzenia. Na przestrzeni ostatnich tygodni pojawiło się naprawdę sporo informacji na temat nowości i zmian w dziesiątce, które nie trafiły jednak do testowej wersji Windows 10 Technical Preview używanej przez testerów. Wśród nich obecne są zmiany wizualne i nie tylko, dlatego mamy nadzieję, że dzisiejszego popołudnia (czasu polskiego) Microsoft przedstawi nam (niemalże) finalną wersję tego, jak będzie wyglądał i działał Windows 10. Powinniśmy również poznać bliżej określoną datę debiutu nowego systemu oraz dalsze plany z nim związane - plotki na temat wdrożenia nowego sposobu uaktualnień dla Windows podsycają atmosferę, dlatego bylibyśmy wdzięczni za wszelkie oficjalne wskazówki odnośnie tego, co szykuje Microsoft.

Aplikacje Windows

Mimo wszystko, to części poświęconej Windows 10 dla smartfonów będę oczekiwał najbardziej niecierpliwie. Wciąż nie wiemy kiedy możemy spodziewać się w miarę stabilnej wersji systemu, a brak konkretnego terminu udostępnienia finalnego wydania przekreśla szanse na poznanie zupełnie nowych modeli Lumii, w tym flagowego smartfona Microsoftu. Microsoft z całą pewnością wiele czasu poświęci na przedstawienie konceptu Aplikacji Windows (Windows Apps, wcześniej Universal Apps) oraz multiplatformowości własnych aplikacji i usług, dlatego bardzo liczę na to, że nie przyćmi to części dotyczącej samemu systemowi w wydaniu dla smartfonów i mniejszych tabletów. Xbox One także odegra pewną rolę. Jak dużą? Możemy doczekać się miłej niespodzianki.

Coraz częściej przed zbliżającą się konferencją pada fraza “aplikacje Android”. Według niektórych Microsoft planuje, niczym BlackBerry, umożliwić uruchamianie takowych aplikacji w nowej wersji swojego systemu, zaś inni starają się tonować emocje wskazując, że Microsoft przygotowuje coś innego. Sam jestem zdania, że firma nie odważyłaby się na coś takiego, lecz postara się maksymalnie ułatwić przenoszenie aplikacji stworzonych na Androida na platformę Microsoftu dzięki nowym narzędziom.

Różnorodność

Pewnymi elementami konferencji wydają się także Holo Lens, Office i Azure, które równie dobrze reprezentują nakreśloną przez Nadellę wizję “mobile first, cloud first”. Nie zdziwiłbym się także, gdyby Microsoft po raz kolejny postanowił udowodnić, jak dobrze traktuje użytkowników usług firmy, którzy wybrali jednak konkurencyjne platformy - iOS-a czy Androida. Keynote zapowiada się więc być wypełniony po brzegi. Powinniśmy poznać odpowiedzi na część nurtujących nas pytań, ale jestem przekonany, że niespodzianek też nie zabraknie.

Wydarzenie startuje o godzinie 17:30, ale liveblog Antyweb rozpoczyna się wcześniej. Zapraszamy do śledzenia tegorocznej konferencji Build razem z nami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu