193

Nowy iPhone 5S już jest. Oto nasze porównanie z najlepszymi smartfonami na rynku

Apple w końcu odsłoniło wszystkie karty i zaprezentowało urządzenie, które przez najbliższy rok będzie czołowym i najintensywniej promowanym produktem firmy, a także głównym orężem wobec zataczającej coraz szersze kręgi manii na Androida. Jak jednak na tle innych urządzeń wypada flagowiec Apple’a? Spekulacje i plotki dotyczące nowego iPhone’a nie miały końca na długo przed rozpoczęciem dzisiejszej […]

Apple w końcu odsłoniło wszystkie karty i zaprezentowało urządzenie, które przez najbliższy rok będzie czołowym i najintensywniej promowanym produktem firmy, a także głównym orężem wobec zataczającej coraz szersze kręgi manii na Androida. Jak jednak na tle innych urządzeń wypada flagowiec Apple’a?

Spekulacje i plotki dotyczące nowego iPhone’a nie miały końca na długo przed rozpoczęciem dzisiejszej konferencji. Jedni wyczekiwali pierwszego phabletu od firmy z Cupertino, a inni z niepokojem patrzyli na nieoficjalne nagrania z plastikowymi obudowami budżetowej wersji iPhone’a. W końcu jednak wszystko jasne. Czy dzisiejsza premiera sprawi, że Apple znów będzie wyznaczać trendy i zdominuje rynek mobilny, a może będzie jedynie przeciwwagą dla silnej reprezentacji urządzeń z Androidem. Niech wątpliwości rozwieje nasze porównanie.

2013-09-10_224943

Nowy iPhone to pierwsze urządzenie pracujące w architekturze 64-bitowej. Zastosowany procesor A7 ma być 40-krotnie szybszy od pierwszego iPhone’a, a wspierający go GPU – 56-krotnie. Apple zgodnie z aktualnie panującymi trendami zapewniło też obsługę technologii OpenGL ES 3.0. Interesująco zapowiada się również 10 godzin rozmów i taki sam czas przeglądania internetu na jednym ładowaniu, a także szereg dodatkowych funkcji, jak koprocesor M7 czy czytnik linii papilarnych. Położono też duży nacisk na aparat, ale Apple zrezygnowało z wyścigu na ilość pikseli, inwestując w to miejsce środki w optykę, sensor oraz wielkość matrycy. Dlatego patrząc w tabeli na megapiksele możemy odnieść mylne wrażenie, że firma z Cupertino stoi w miejscu. Tak oczywiście nie jest.

iphone5s-gallery1-2013_verge_super_wide iphone5s-gallery2-2013_verge_super_wide

Najbliższy rok będzie okresem zaciętej rywalizacji. Oczywiście nie tylko parametry urządzeń odegrają w niej kluczową rolę, bo, mówiąc szczerze, większość z nas i tak nie wykorzysta mocy obliczeniowej drzemiącej w tych potężnych procesorach. Coraz większą rolę odgrywa oprogramowanie, a tutaj Apple oraz jego iOS mają również bardzo dużo do zaoferowania. Dlatego myślę, że na polu software’u również będziemy obserwowali intensywną rywalizację, która być może nabierze nawet większych rumieńców.

iphone5s-gallery3-2013_verge_super_wide

Jedno jest pewne, Apple jak nigdy potrzebowało dziś nowości i mocnego uderzenia. Przez miniony rok ceny akcji firmy z Cupertino spadły o 28 proc., a androidowa konkurencja przybrała na sile. Czy dzisiejsza premiera będzie skuteczną trampoliną i pozwoli znów wznieść się Apple na wyżyny?